بهترین چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی در سال 2024

بهترین چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی

فضای نشیمن به‌عنوان ویترین خانه است و نقش بسیار مهمی در دکوراسیون منزل ایفا می‌کند. درگذشته استفاده از مبل‌های سنتی از ویژگی‌های اصلی دکوراسیون ایرانی بود. اما در حال حاضر استفاده از سبک دکوراسیون مدرن و کلاسیک طرف‌داران زیادی دارد. به‌طورکلی در بهترین مدل دکوراسیون خانه ایرانی، رنگ‌هایی همچون قهوه‌ای، زیتونی، کرم، طلایی، یشمی، سبز روشن و برنزی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله از سایت زنبق با ما همراه باشید تا با بهترین چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی در سال 2024 آشنا شوید.

بهترین چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی 

چیدمان پذیرایی در خانه‌های ایرانی، از اصالت بالایی برخوردار است و توانسته از گذشته تاکنون اصالت خود را حفظ کند و حتی الگویی برای سایر کشورهای جهان گردد. در دکوراسیون خانه‌های ایرانی باید از مبلمان، فرش و وسایل تزیینی خاصی در پذیرایی استفاده نمود. در ادامه به مهم‌ترین اصول و نکات مربوط به چیدمان پذیرایی در خانه‌های ایرانی را بررسی می‌کنیم.

رعایت اصل تقارن و تعادل

علت اصلی جذابیت دکوراسیون پذیرایی ایرانی، رعایت اصل تقارن و تعادل است. در مبحث طراحی، قرینگی نوعی تعادل است؛ بنابراین برای ایجاد تعادل می‌توانید نقطه کانونی پذیرایی را در نظر بگیرید و در دو طرف فضا از الگوهای یکسان استفاده نمایید. با رعایت این قانون ساده در فضاهای کوچک، شکوه و ابهت خاصی ایجاد خواهید کرد.

البته رعایت حفظ تقارن کار دشواری است زیرا نمی‌توان همیشه همه چیز را قرینه چید. در چنین مواقعی از قانون تعادل استفاده کنید.  مثلاً اگر از سه گلدان در یک طرف پذیرایی استفاده می‌کنید در طرف مقابل برای ایجاد تعادل یک المان بزرگ دکوری قرار دهید. این کار باعث ایجاد فضایی متعادل و هماهنگ می‌شود.

انتخاب فرش مناسب برای چیدمان پذیرایی

فرش، جزو وسایل مهم و ضروری در دکوراسیون ایرانی است. امکان ندارد محیطی به سبک ایرانی چیده شود، اما در آن از فرش استفاده نشده باشد. زیرا فرش، جزو نماد فرهنگی و هنری ایرانیان به‌حساب می‌آید. ناگفته نماند که استفاده از فرش جلوه منحصربه‌فردی به هر دکوراسیونی می‌بخشد. البته بر خلاف گذشته در مدل‌های امروزی بهترین چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی، تمام کف سالن پذیرایی را با فرش نمی‌پوشانند.

استفاده از مبلمان استیل در بهترین چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی

مبل‌های استیل و کلاسیک استفاده شده در خانه‌های ایرانی، دارای طرح‌ها و نقش‌های پر آرایه هستند و بر روی آنها از هنر زیبای منبت‌کاری استفاده می‌شود. معمولاً این نقش و نگارها ریشه در فرهنگ و هنر این مرزوبوم دارد و به خانه‌های ایرانی اصالت خاصی می‌بخشد. در برخی از قسمت‌های مبل‌های سلطنتی، رنگ طلایی به شکل ظریفی به چشم می‌خورد این رنگ به محیط حس اشرافیت و مجلل بودن القا می‌کند.

استفاده از طرح های اصیل و سنتی در خانه های ایرانی
استفاده از طرح های اصیل و سنتی در خانه های ایرانی

به‌کاربردن طیف رنگی مناسب

یکی دیگر از عناصر مهم در دکوراسیون داخلی، انتخاب طیف رنگی مناسب برای وسایل خانه و محیط از جمله کف‌پوش، دیوارها، پرده، کابینت، مبلمان و… است. اولین نکته‌ای که دراین‌رابطه باید به آن توجه کنید دسته‌بندی رنگ‌ها به دو گروه فرعی و اصلی و استفاده از رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر است.

فراموش نکنید که انتخاب رنگ اولین گام برای داشتن دکوراسیون زیبا و شیک است. لوکس‌ترین لوازم اگر ترکیب رنگی متناسبی نداشته باشند، زیبایی خود را از دست می‌دهند. معمولاً در دکوراسیون خانه‌های ایرانی، رنگ قهوه‌ای کاربرد بسیاری دارد. در این سبک دکوراسیون، رنگ سفید برای دیوارها، رنگ لاکی برای فرش  و رنگ کرم و قهوه‌ای برای پرده و مبلمان بکار برده می‌شود.

نقش لوستر در تزیین اتاق پذیرایی

لوستر و نوع نورپردازی، از جمله عوامل تأثیرگذار در زیبایی دکور خانه هستند. نکته حائز اهمیت این است که لوسترها باید با نوع دکوراسیون داخلی همخوانی داشته باشد و در ارتفاع مناسبی نصب شوند تا تمام فضای داخلی به طور متعادل نورپردازی شده و اشیا به‌راحتی دیده شوند. در سبک دکوراسیون سنتی و کلاسیک از لوسترهایی با متریال برنج و برنز بیشتر استفاده می‌شود. در ادامه مقاله بهترین چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی به بررسی نقش بوفه می‌پردازیم.

چیدمان مناسب آیتم‌های تزیینی در فضای خانه

استفاده از بوفه برای چیدن وسایل تزیینی گران‌قیمت، تزیین دیوارها به کمک شلف‌های دیواری و تابلوهای ساده و یا تابلوفرش‌های نفیس می‌تواند دکوراسیون پذیرایی را به فضایی مدرن، مجلل و دلنشین تبدیل نماید. همچنین نصب کاغذ دیواری‌های مدرن با طرح‌های زیبا، قراردادن گلدان‌ها و گیاهان طبیعی، استفاده از ساعت‌های زیبای دیواری و…  می‌تواند دکوراسیونی شیک و مدرن را برای پذیرایی ایجاد نماید.

البته فراموش نکنید که حضور المان‌های متنوع در پذیرایی باعث کاهش تمرکز و آرامش در محیط می‌شود؛ بنابراین سعی کنید از وسایل تزیینی به‌صورت محدود و هدفمند در دکوراسیون اتاق پذیرایی استفاده نمایید تا جلوه اصلی دکور شما مخدوش نشود.

نتیجه‌گیری

در بهترین چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی، باید اصولی همچون اصل تقارن، به‌کارگیری طیف رنگی مناسب، انتخاب درست وسایل خانه و… رعایت شود. ازاین‌رو در هنگام چیدمان وسایل اتاق پذیرایی باید نقطه کانونی فضای نشیمن را در نظر بگیرید و با حفظ تعادل وسایل و لوازم اساسی را در آن بچینید. همچنین استفاده از طرح‌ها و نقش‌های سنتی ایرانی در کنار چیدمان وسایل مدرن، تقابل زیبایی از سنت و مدرنیته را ایجاد می‌کند.

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button