بزرگ جلوه‌دادن فضای منزل با استفاده از آینه

بزرگ جلوه‌دادن فضای منزل با استفاده از آینه

آینه‌کاری یکی از قدیمی‌ترین ترفندها برای زیباتر کردن دکوراسیون داخلی است. زیرا با استفاده از آینه‌ها می‌توان به محیط بعد و عمق داد و فضا را دلبازتر و دلنشین‌تر نمود. به همین دلیل طراحان دکوراسیون داخلی برای بزرگ نشان‌دادن فضاهای کوچک از آینه‌ها کمک می‌گیرند. در این مقاله از سایت زنبق قصد داریم شما را با تکنیک‌های بزرگ جلوه‌دادن فضای منزل با استفاده از آینه آشنا کنیم.

در چه مکان‌هایی از خانه آینه‌کاری کنیم؟

امروزه به دلایل اقتصادی اکثر افراد مجبور هستند که در آپارتمان‌های کوچک زندگی کنند. زندگی در فضای کوچک باعث ایجاد افسردگی و خستگی در انسان می‌گردد. به همین دلیل این افراد از طراحان دکوراسیون داخلی کمک می‌گیرند تا فضای خانه را دلبازتر نمایند.

اکثر دکوراتیوها، برای اینکه فضای خانه را بزرگ‌تر و جذاب‌تر نمایند به فکر افزودن المان‌هایی مانند شیشه و آینه در فضای خانه می‌افتند. اگر طراحی و اجرای آینه‌کاری در خانه به شکل اصولی انجام شود باعث بزرگ‌تر جلوه‌دادن محیط می‌گردد. با این روش فضای سنگین خانه‌های کوچک آپارتمانی از بین می‌رود و افراد خانه آرامش بیشتری را احساس می‌کنند. اما در چه مکان‌هایی می‌توانید آینه نصب کنید؟ مکان‌هایی که برای آینه‌کاری مناسب هستند عبارت‌اند از:

 • استفاده از آینه در سالن پذیرایی: معمولاً مکان‌هایی از منزل که بیشترین تردد در آنها صورت می‌گیرد، فضای بهتری برای آینه‌کاری محسوب می‌شوند. زیرا استفاده از آینه در این مکان‌ها باعث انعکاس نور و  ایجاد خطای دید می‌شود و در نتیجه فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.
 • آینه‌کاری بر روی سقف: با کاربرد آینه در سقف می‌توانید طرح فرش و کف خانه را در سقف ببینید، این نوع آینه‌کاری یکی از روش‌های طراحان برای لوکس‌تر نشان‌دادن خانه می‌باشد.
 • استفاده از آینه در اتاق‌خواب: دیوارهای کنار تخت محل مناسبی برای نصب آینه هستند. باتوجه‌به اینکه اتاق‌خواب محلی برای آرامش است استفاده از یک آینه تمام‌قد باعث بزرگ‌تر شدن فضا و دلپذیرتر شدن اتاق می‌گردد. اما هرگز آینه را مقابل تختخواب نصب نکنید.
 • استفاده از آینه‌کاری در فضاهای حاشیه‌ای خانه: آینه‌کاری در فضاهای حاشیه‌ای مانند دور ستون‌ها، دور سقف و یا اطراف وسایلی مانند شومینه باعث چندبرابر شدن جلوه آن شی می‌گردد. این تکنیک یکی از روش های بزرگ جلوه‌دادن فضای منزل با استفاده از آینه می‌باشد.
 • آینه‌کاری در راهروهای بلند و باریک: با نصب یک آینه دیواری در راهروهای بلند می‌توانید باعث روشن‌تر شدن فضای آنجا شوید.
 • استفاده از آینه در سرویس بهداشتی: برای متعادل‌کردن محیط سرویس بهداشتی از آینه‌هایی به شکل گرد و مدرن استفاده نمایید.
استفاده از آینه در پذیرایی
استفاده از آینه در پذیرایی

استفاده از آینه‌های دیوارپوش

دیوارهای خانه، بخش عمده‌ای از فضای داخلی را تشکیل می‌دهند. وجود دیوارهای خالی باعث ایجاد ناهماهنگی در دکوراسیون داخلی می‌شوند. بنابراین می‌توان با استفاده از آینه‌های دیوارپوش که بزرگ بوده و می‌توانند قسمت بیشتری از دیوار را بپوشانند، این فضاهای خالی را جذاب نمود. حتی می‌توانید برای هماهنگی بیشتر از آینه‌های رنگی بزرگ باتوجه‌به رنگ دیوارها استفاده کنید. تا فضای نشیمن هم بزرگ‌تر و هم لوکس‌تر به نظر برسد.

آینه‌های دیوارپوش را می‌توان برای پارتیشن‌بندی فضاهای بزرگ نیز به کار برد. با استفاده از این ترفند می‌توانید علاوه بر ایجاد بزرگ‌نمایی، فضا را نورانی‌تر نمایید. در حال حاضر استفاده از شیشه و آینه به‌جای دیوار در بخش‌هایی از خانه بسیار متداول شده است و اکثر خانه‌هایی که به سبک مدرن طراحی می‌شوند از این ترفند استفاده می‌کنند تا با انعکاس نور فضا را بزرگ‌تر نشان دهند.

ایده‌هایی برای بزرگ جلوه‌دادن فضای منزل با استفاده از آینه

ایده‌های بسیار زیادی برای استفاده از آینه و شیشه در منزل به‌عنوان دکور وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:

 • استفاده از آینه به‌عنوان دیوارپوش
 • به‌کارگیری آینه در کنسول‌ها
 • استفاده از ساعت‌هایی از جنس آینه
 • قراردادن آینه‌های قدی در اتاق‌ها
 • استفاده از شیشه‌های رنگی در دیوارهای خالی

هزینه‌های استفاده از آینه در دکور داخلی

اما سوالی که در این جا مطرح می شود این است که بزرگ جلوه‌دادن فضای منزل با استفاده از آینه چقدر هزینه دارد؟ آینه‌کاری در برابر استفاده از ابزارهای گچی و یا سنگی، جزو روش‌های کم‌هزینه برای ایجاد تغییر در دکور منزل محسوب می‌شود. همچنین نصب سریع و آسان آینه‌ها باعث صرفه‌جویی در زمان می‌گردد. مثلاً درصورتی‌که بخواهید پروسه پارتیشن‌بندی خانه را با مصالحی مانند گچ انجام دهید هم برای ساخت به مصالح بیشتری احتیاج خواهید داشت و هم زمان زیادتری را صرف انجام این کار خواهید کرد.

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button