علت بادکردن کابینت

بررسی علت بادکردن کابینت

کابینت‌های آشپزخانه علاوه بر نگهداری و سازماندهی وسایل ضروری، باعث زیبایی بصری محیط می‌شوند؛ بنابراین برای حفظ این جذابیت و زیبایی باید کابینت‌ها را سالم نگهداری نمایید. اما برخی عوامل همچون رطوبت و یا استفاده از مواد اولیه نامرغوب و یا نحوه نصب نادرست کابینت‌ها باعث ایجاد مشکلاتی همچون بادکردن کابینت‌ها می‌شوند. در ادامه این مطلب از سایت زنبق شما را با علت بادکردن کابینت آشپزخانه آشنا خواهیم کرد.

بررسی علت بادکردن کابینت

مهم‌ترین آسیبی که کابینت‌های آشپزخانه را تهدید می‌کند تماس آنها با آب و رطوبت است. این عوامل در صورت نفوذ به بافت چوبی کابینت‌ها، باعث بادکردن آنها می‌شوند. در ادامه به بررسی دقیق همه جنبه‌های مرتبط با کابینت‌های بادکرده خواهیم پرداخت.

رطوبت و دما

بی شک دما و رطوبت، دشمن نامرئی کابینت‌ها هستند. این دو عنصر به‌آرامی و بدون صدا باعث تخریب بافت اصلی کابینت‌ها می‌شوند. به‌خصوص اگر متریال اصلی کابینت‌ها نامرغوب باشند و در برابر رطوبت مقاومت کمتری داشته باشند در مدت‌زمان کوتاهی باید منتظر بادکردن کابینت‌ها باشید.

درصورتی‌که آشپزخانه تهویه مناسبی نداشته باشد، رطوبت بالا باعث انبساط بافت اصلی کابینت‌ها شده و با تغییرات مکرر اندازه، در مدت کوتاهی شاهد ورم کردن کابینت‌ها خواهید شد. اما چگونه رطوبت وارد بخش میانی کابینت‌ها می‌شود؟ در پاسخ باید بگوییم که درزها، خراش‌ها، اتصالات شل یراق‌آلات محلی برای نفوذ رطوبت به بخش چوبی کابینت‌ها هستند. از طرف دیگر تغییرات شدید دمایی نیز، باعث می‌شوند تا بافت کابینت‌ها منبسط و منقبض شوند. این تغییرات به ساختار کابینت‌ها صدمه می‌زند. اما راه‌های جلوگیری از صدمات دما و رطوبت چیست؟ این راهکارها عبارت‌اند از:

  • اطمینان از وجود تهویه مناسب
  • استفاده از رطوبت‌گیر در فضای آشپزخانه
  • انتخاب متریال های مقاوم در برابر رطوبت
  • تسریع در ترمیم کابینت‌های آسیب‌دیده

انتخاب متریال نامناسب در ساخت کابینت‌ها

انتخاب متریال مناسب یکی از عوامل مهم در حفظ سلامت کابینت‌ها در محیط آشپزخانه هستند. مثلاً اگر شما در مناطقی که هوا مرطوب است زندگی می‌کنید بهتر است از کابینت‌هایی با چوب‌های طبیعی استفاده نکنید. زیرا این متریال تمایل بیشتری به جذب رطوبت دارد و در معرض رطوبت و تغییرات دمایی آسیب‌پذیرتر از mdf است. به‌طورکلی در انتخاب متریال مناسب برای ساخت کابینت‌ها باید زیبایی، دوام و مقاومت در برابر عوامل محیطی را درنظر بگیرید. مهمترین علت بادکردن کابینت رطوبت موجود در فضای آشپزخانه است.

رطوبت علت اصلی باد کردن کابینت ها
رطوبت علت اصلی باد کردن کابینت ها

نحوه نادرست نگهداری و مراقبت از کابینت‌ها

برای حفظ زیبایی و طول عمر بیشتر کابینت‌ها، باید نحوه صحیح نگهداری و مراقبت از آنها را بدانید. اولین و مهم‌ترین قدم در مراقبت از کابینت‌ها، تمیز نگه‌داشتن سطح آنها است. برای پاک‌کردن گردوغبار و لکه‌های کابینت‌ها بایستی از یک پارچه نرم و محلول ملایم استفاده کنید. هرگز از مواد شیمیایی سخت و پارچه‌های زبر و خشن که باعث ساییدگی و آسیب به پوشش سطحی کابینت‌ها میشوند، استفاده نکنید.

در صورت ریخته‌شدن آب و مایعات بر روی کابینت‌ها، باید بلافاصله آن را پاک کنید تا از نفوذ آب و ایجاد خسارت به بافت کابینت جلوگیری نمایید. برای درخشندگی و محافظت از سطح کابینت‌ها بهتر است به‌صورت دوره‌ای از واکس و یا پولیش‌های مخصوص چوب استفاده کنید. این محصولات با ایجاد یک‌لایه محافظ از نفوذ رطوبت و خراش‌های سطحی جلوگیری می‌کنند.

یکی دیگر از مواردی که رعایت‌نکردن آن باعث نفوذ رطوبت به بافت کابینت‌ها می‌شود، شل بودن یراق‌آلات و اتصالات استفاده شده در کابینت‌ها هستند. همچنین سست بودن این قطعات منجر به کج‌شدن کابینت‌ها می‌شود. با رعایت نکات ذکر شده می‌توانید کابینت‌هایتان را زیبا و جوان نگهدارید.

ترمیم‌نکردن زودهنگام کابینت‌ها

در صورت مشاهده تورم و بادکردگی کابینت‌ها، باید بلافاصله آنها را تعمیر نمایید تا از میزان صدمه و خسارت جلوگیری کنید. برای این منظور می‌توانید از مواد پرکننده مخصوص چوب و ام‌دی‌اف استفاده نمایید. به این صورت که ابتدا باید فرورفتگی‌ها با این مواد پر ‌شده و سپس با استفاده از سمباده، سطح کابینت یکدست شوند. این کار باید بادقت انجام گردد تا به بخش‌های دیگر کابینت آسیبی نرسد. بعد از آماده‌سازی سطح، باید روی کابینت را با یک‌لایه جدید رنگ بپوشانید.

خلاصه مطلب

کابینت‌ها جزو مهم‌ترین اجزای آشپزخانه هستند؛ بنابراین باید برای زیبا و جوان باقی‌ماندن آنها نهایت تلاش خودتان را انجام دهید. در مقاله علت بادکردن کابینت، سعی کردیم راه کارهایی برای جلوگیری از این مشکل خدمتتان ارائه دهیم.

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button