چیدمان خانه به سبک مینیمال

برای چیدمان خانه به سبک مینیمال چه باید کرد؟

چیدمانی متنوع در دکوراسیون داخلی

یکی از رایج‌ترین سبک‌های مدرن امروزی که بسیار شیک است، سبک مینیمالیسم است که موجب ساده‌کردن فضاهای مسکونی و پاک‌سازی آنها می‌شود. با شلوغی و همهمه اطراف خداحافظی کرده و زندگی را راحت و ساده‌تر می‌کند. چیدمان خانه به سبک مینیمال از تاثیرگذارترین سبک‌ها در بخش معماری و طراحی‌های داخلی، مد و گرافیک بوده و اولویت در این سبک به موارد ضروری می‌رسد. در سبک مینیمالیسم رنگ‌های خنثی بیشتر دیده می‌شود و از تزیینات و وسایل اضافی هم خبری نیست.

سبک مینیمال چیست؟

مینیمال یعنی ساده‌گرایی و از اواسط قرن بیستم در بیشتر قسمت‌های زندگی بیشتر افراد ریشه دوانده و در دکوراسیون‌های داخلی ساختمان و منازل و معماری‌ها دارای جایگاه خاصی است. در این سبک به‌سادگی و آرامش در محیط و خصوصیات جذاب در معماری توجه می‌شود. پالت رنگی سبک مینیمال تک‌رنگ بوده که یک عنصر مهم و اساسی در این سبک مطرح است. چیدمان خانه به سبک مینیمال نور زیاد، مبلمان ساده و طراحی نقشه آزاد است که با تمام این عناصر یک فضای جذاب و آرام خلق می‌شود.

این سبک چند قرنی است که بسیار پرطرف‌دار شده است و البته بعضی از منتقدان اعتقاد دارند که سبک خسته‌کننده‌ای بوده و از شور و خلاقیت در آن خبری نیست. طرف‌داران این سبک آن را منحصربه‌فرد و سبکی مقرون‌به‌صرفه می‌دانند که با محیط‌زیست سازگاری دارد و آرامش بی‌نظیری را نصیب افراد می‌کند.

مهم‌ترین خصوصیات در سبک مینیمالیسم

مهم‌ترین خصوصیات در سبک مینیمالیسم

در طراحی به سبک مینیمال یعنی زندگی‌کردن با وسایل کمتر ولی با بهترین شکل که به چند خصوصیات مهم سبک و طراحی مینیمال اشاره می‌کنیم که عبارت‌اند از:

  • عدم استفاده از وسایل و تزیینات اضافی
  • تمرکزکردن روی سادگی، عملکرد بالا و کارایی بیشتر
  • استفاده از پالت رنگی تک‌رنگ به‌عنوان یک عنصر مهم و موثر در ایجاد محیط آرام
  • استفاده از خطوط ساده و واضح
  • استفاده‌کردن از مصالح و مواد محدود مانند بتن، شیشه، فولاد و چوب
  • ایجاد طراحی‌های روح‌نواز با چیدمان پلان باز و بی‌پیرایه
  • استفاده از نور طبیعی و فضا
  • کاربرد مجسمه در چیدمان خانه به سبک مینیمال
  • استفاده‌کردن از صنایع‌دستی
  • در این سبک هر چیزی هدف و مکان خاصی دارد.

امروزه رد پای سبک مینیمالیسم در قسمت‌های مختلف زندگی هر فردی به چشم می‌خورد. بیشتر ساختمان‌های جدیدی که ساخته می‌شود در نمای بیرونی و حتی طراحی‌های داخلی اصول مینیمالیستی را رعایت می‌کنند و مینیمالیسم در دکوراسیون‌های داخلی در فضاهای اداری و مسکونی و… بسیار به چشم می‌خورد.

توضیحی کوتاه از طراحی خانه به سبک مینیمال

خانه‌ای که ساده بوده و به ساده‌گرایی مشهور است پیچیدگی و وسایل و جزئیات غیرکاربردی در دکوراسیون داخلی آن مشاهده نمی‌شود. دیوارهای اتاق‌خواب‌ها معمولا با رنگ‌های ساده و خنثی پوشانده شده و تابلوهایی هم روی دیوار خودنمایی می‌کند؛ ولی با انواع مختلف تابلو و دیوارکوب شلوغ نشده است. از پنجره‌های آن نور طبیعی داخل می‌شود که از ویژگی‌های یک چیدمان خانه به سبک مینیمال است که با داشتن پنجره‌های بزرگ حجم نور زیادی وارد منزل مسکونی می‌شود.

برای روشنایی در زمان شب هم معمولا از چراغ‌هایی که نور کم و ملایم دارد و ساده است استفاده می‌شود. پرده‌ها در این سبک طوری انتخاب می‌شود که سادگی را در این سبک بیشتر نمایان می‌کند. دکوری در خانه به سبک مینیمال چند گلدان با گل‌های سفید و چندین قاب ساده‌روی دیوار است.

از مزیت‌هایی که این سبک مینیمال دارد با چیدمان وسایل تزیینی کمتر در خانه زمان کمتری را برای تمیزی و مرتب‌کردن آن هدر می‌دهیم. در این سبک تنها وسایل مورداستفاده قرار می‌گیرد که لازم و ضروری بوده و سادگی در راحتی استفاده و معیار انتخاب و خرید این وسایل است.

از زیبایی سبک مینیمال در طراحی خانه خود بهره‌مند شوید.

یکی از معروف‌ترین سبک‌ها در دکوراسیون‌های داخلی است که باعث ساده‌کردن محیط خانه و استفاده کمتر از وسایل را ممکن می‌کند. اگر خواهان این هستید که خانه‌های همیشه تمیز و مرتبی داشته باشید بهترین سبک برای چیدمان خانه به سبک مینیمال است و ثابت کرده است که هرچه میزان وسایل کمتر باشد اتاق و خانه شما جذاب‌تر است.

اجرای این سبک در طراحی‌های خانه کار راحتی نیست و اگر به‌درستی انجام نشود یک تصویر و شکل بی‌خاصیتی از دکوراسیون خانه جلوه می‌کند.

کلام پایانی

خاصیت و ویژگی چیدمان خانه به سبک مینیمال به‌وجودآوردن خانه‌ای است که افراد به آن وابستگی و احساس تعلق بکنند. برای ازبین‌بردن سردی بیش از حد محیط می‌توان از عناصر چوبی و رنگ‌های ویژه در مبلمان و فضا استفاده کرد تا کمی محیط تعادل پیدا کند

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button