ایده‌های کاربردی در سازمان‌دهی منزل

ایده‌های کاربردی در سازمان‌دهی منزل

سازمان‌دهی منزل

نظم و تمیزی چیزی نیست که کسی آن دوست نداشته باشد و از انجام‌دادن آن ناراحت باشد. چرا که یک‌خانه تمیز و مرتب با وسایل منظم چیده شده، حس دلپذیری به اطرافیان می‌دهد. موجب می‌شود، افراد در آن فضا احساس آرامش و راحتی بکنند. امروزه بیشتر خانه‌ها کوچک هستند و فضای مناسب و کافی برای همه وسایل وجود ندارد. باید به دنبال راه کارهای متنوع باشید که در سازمان‌دهی منزل کمک کرده و با خلاقیت‌های جالب فضای بیشتری در اختیار بگیرید. می‌توان با کمی طراحی، فکر و با ایجاد قفسه‌ها و طبقه‌های زیبا در گوشه‌های خالی خانه فضای بیشتری را ذخیره کرد.

نکاتی برای انجام سازمان‌دهی منزل

با ایجاد راهکارها و نظم‌بخشی توسط ابزارها و تجهیزات می‌توان به یک سازمان‌دهی درست با نتیجه عالی دست پیدا کرد. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند:

ایجاد لیستی برای کارها

شاید زیاد مهم به نظر نیاید؛ ولی اولین قدم برای سازمان‌دهی منزل  این است که در کارهایی که قرار است انجام شود و زمانی که برای آن باید گذاشته شود لیستی تهیه کنید تا ذهن هم سازمان‌دهی‌شده و با ذهنی آگاه به دنبال کارها باشید. چون داشتن لیست انجام کارها شما را یک‌قدم به جلو هل می‌دهد.

حذف دورریختنی‌های اضافی

یکی دیگر از مرحله‌هایی که نیاز است در سازمان‌دهی منزل انجام شود. باید بار اضافی خانه را کم کرد؛ یعنی اگر خانه کوچک است و وسایل فرد نسبت به آن زیاد است، باید تعدادی از آن‌ها را حذف کند. شاید کار سختی باشد. اما باید برای پیشبرد کارها انجام شود. باید وسایل را دیده و اضافی آن را با دور ریختن یا بخشیدن به افرادی که به آن نیاز دارند، کمی از فضای خانه را خالی کرده تا بتوان فضای بیشتری برای تحرک داشته باشد.

 سازماندهی منزل قدم‌به‌قدم

مرتب کردن و سازماندهی منزل بعد از آن که شروع شد دارای هیجان و شور است تا جایی که فرد می‌خواهد به‌یک‌باره کل فضا را منظم کند و به‌خاطر همین بدون برنامه و فکر تمام کمدها و کابینت‌ها را در یک روز بیرون می‌ریزد تا خانه مرتب کند که کار اشتباهی است. این کار انرژی فرد را هدر می‌دهد و هیجان را فرو می‌برد. بهترین راه این است که از اتاق به اتاق دیگر کار را انجام دهد و با تمام شدن هر مکان سراغ مکان بعدی برود که هم در زمان کمتر کار پیش برود و هم از این کار لذت ببرید.

اهمیت آشپزخانه در سازمان‌دهی منزل

شروع کار در آشپزخانه بهتر است از یخچال باشد و هر غذا و خوراکی تاریخ‌گذشته را بیرون ریخته و موادی که بیشتر استفاده می‌کنید در قفسه‌های جلو بگذارید. برای کابینت‌ها هم بهتر است برای هر چیزی جای مشخصی قرار دهید و وسایلی که کمتر استفاده می‌شود، در کابینتی جدا قرار بگیرد. می‌توان داخل کابینت از پارتیشن‌بندی هم استفاده کرد تا نظم بهتر و بیشتری اجرا کرد.

می‌توان از دیواره‌های خارجی کابینت هم برای آویزان کردن وسایل قابل آویختن استفاده کرد که مناسب خانه‌های کوچک است. در فضای باریک و بلند کنار کابینت‌ها که خالی است می‌توان از قفسه‌بندی یا ابزار دیگر  برای بطری‌های خالی وسایل کوچک، شیشه و دیگر وسایل استفاده کرد.

سازمان‌دهی سرویس بهداشتی

کابینت‌های موجود در این مکان گاهی با قرص و داروهای تاریخ‌گذشته پر می‌شوند که می‌توان آن‌ها را درون کیسه پلاستیکی قرارداد یا حذف کرد. برای وسایلی چون حوله‌ها، دستمال‌های توالت وسایل بهداشتی آرایشی می‌توان از باکس یا جعبه‌های جدا استفاده کرد تا نظم بیشتری به این فضا داد.

سازمان‌دهی اتاق نشیمن

سازمان‌دهی اتاق نشیمن

مهم‌ترین بخش خانه است که بیشتر افراد در طول روز آنجا هستند. از اطرافیان و مهمان‌ها در آن جا پذیرایی می‌کنند، برای سازمان‌دهی اهمیت زیادی دارد. این فضا را نباید شلوغ کرد و ابزار و وسایلی که ربط به این مکان ندارد را باید حذف کرد. مانند کتاب، بالش، وسایل بازی کودک وسایلی است که در آن مکان دیده می‌شود و باعث شلوغی و نامرتبی اتاق نشیمن می‌شود.

هرکدام از این وسایل را در جای مخصوص خود قرار داده و از قفسه‌های عمودی برای زیباتر کردن اتاق نشیمن استفاده کنید. اگر فضای کمی در این مکان دارید تا وسایل کوچک را در آن جا بگذارید.

کلام آخر

سازمان‌دهی منزل معمولا برای کسانی که فضای کمی دارند؛ ولی وسایل بیشتر همیشه کار دشواری بوده و دلیلی که کمتر راضی به سازماندهی خانه می‌شدند. اگر طبق اصول و روش خاص سازماندهی شروع کنید نه‌تنها کار دشواری نیست؛ بلکه با لذتی بیشتری انجام می‌شود و نتیجه کار خستگی را رفع می‌کند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button