ایده‌های جذاب اجرای ورق طلا روی سقف منزل

ایده‌های جذاب اجرای ورق طلا روی سقف منزل

استفاده از فلزات در دیزاین منازل

امروزه استفاده‌کردن از مواد و متریال‌های متنوع در دکوراسیون‌های داخلی به منزله زیبایی و لوکس کردن آپارتمان‌ها و فضاهای داخلی بیشتر به چشم می‌خورد. از مواردی که امروزه در چیدمان و دیزاین فضاهای مختلف استفاده می‌شود و کاربرد دارد، ایده‌های جذاب اجرای ورق طلا روی سقف منزل است که به دلیل ویژگی‌ها و ظاهری که دارد موجب خیره کنندگی و جذابیت ظاهر ساختمان‌ها می‌شود. بیشتر روی پتینه کاری و کهنه کاری‌ها صورت می‌گیرد که فضاهای لوکس و لاکچری را ایجاد می‌کند.

ورق طلا

از زمان‌های گذشته تا به امروز در معماری‌های ایرانی سقف‌های منازل مورد تزیین و دیزاین قرار می‌گرفت و برای تزیین آن از آینه‌کاری، پتینه کاری و گچبری‌ها استفاده می‌شد. با گذشت زمان این تزیینات و استفاده کردن از متریال‌ها و مواد جدید موجب تغییر و تحول زیادی در دکوراسیون‌های داخلی شده است و این دیزاین‌ها با تکنیک و روش‌های متنوع و خاص اجرا می‌شود. از پوشش‌های زیبا برای سقف‌ها ایده‌های جذاب اجرای ورق طلا روی سقف منازل است که با روش‌ها و ترکیب‌های مختلفی انجام می‌گیرد.

ورق طلا یک‌لایه نازک از فلز به شمار می‌آید که در تنوع زیاد در بازار وجود دارد و پتینه ورق طلا نوعی پوشش در دکوتیو لاکچری و لوکس در دکوراسیون‌های داخلی محسوب می‌شود. این لایه از فلز از نقره، مس و لایه نازک و رنگ شده از فلز طلا، نقره و مس است که با ترکیب با پتینه و میکروسمنت بسیار طرفدار پیدا کرده است.

نقش ورق طلا در دکوراسیون‌های داخلی

از دوران قدیم تا به امروز طلا در زیبایی و جلوه‌دادن به بخش‌های مختلف از ساختمان مانند: سطح‌های گچی، سرامیکی، شیشه‌ای، چوبی فلزی و … کاربرد داشته و یک نمای بسیار باشکوه و با ارزشی را به وجود می‌آورد. ایده‌های جذاب اجرای ورق طلا در دکوراسیون‌ها هم با به کار بردن طلا و رنگ‌های طلایی بسیار زیبا جلوه می‌کند. این ورق‌ها معمولا لایه‌های نازکی از فلزات هستند که به دلیل دارابودن رنگ و جلوه ظاهری مانند طلا به اسم ورق طلا شهرت پیدا کردند.

ورق طلا از متریال‌های جدیدی است که در تزیین و دیزاین ساختمان‌ها به کار می‌رود و طلای واقعی نبوده و فقط رنگ طلایی دارد. این ورق‌های طلا را دور تزیینات گچ‌بری ساختمان و روی ستون‌ها بیشتر به کار می‌برند. زیرا باعث براقیت و درخشندگی می‌شود و نمای زیبا و لاکچری ایجاد می‌کند. این ورق‌ها نسبت به ورق‌های دیگر بسیار مقاوم بوده و از مد نمی‌افتند و با صرف هزینه کم یک نمای لوکس و زیبا را می‌توان ایجاد کرد. اجرای ورق طلا بسیار ساده و برای بیشتر افراد مناسب و کاربردی است. ورق طلا را می‌توان با رنگ‌های اکریلیک طلایی استفاده کرده یا از ورق طلا و پودرهای طلایی در دکوراسیون‌های داخلی به کاربرد.

نقش ورق طلا در دکوراسیون‌های داخلی

کاربردها و مزایای ورق طلا در دکوراسیون‌های داخلی

ورق‌های طلا و یا پودرهای طلایی دارای کاربردهای زیادی هستند که عبارت‌اند از:

تزیینات ابزار و وسایل منزل

از وسایل بسیار رایجی که می‌توان از ورق یا پودر طلایی در تزیین آنها استفاده کرد، کمدها، مبلمان، تختخواب و … هستند و بیشتر مبلمانی که به نام مبلمان سلطنتی و اشرافی شهرت دارند، در بخش‌هایی از خود از این کالا بهره می‌برند. از کاربردهای دیگر و ایده‌های جذاب اجرای ورق‌ طلا استفاده در روکش مجسمه برای دکور، زیبا کردن آینه یا سقف، پوشش‌دادن شیشه روی میز و کنسول و حتی قسمتی از ظرف‌وظروف است.

لوازم جانبی

بیشتر شمع‌های موجود در خانه برای روشن‌کردن مورداستفاده قرار نمی‌گیرند که می‌توان با افزودن رنگ طلایی به آن به‌عنوان تزیینات از آنها بهره برد و می‌توان تعدادی از این شمع‌های طلایی را در کنار میز و در اتاق نشیمن قرارداد تا درخشندگی خاصی به منزل دهد. اگر شمع در دسترس نداشتید یک میز و رومیزی را با تزیین پارچه‌های طلایی‌رنگ که روی آن گلدان شیشه‌ای قرار داده‌اید را با گلوله‌های طلایی‌رنگ تزیین کنید. حتی قاب عکسی که قاب‌های ساده را می‌توان با قاب‌هایی که دارای حاشیه طلایی حسن تزیین کنید و اگر به قاب‌های موردنظر علاقه دارید برای درخشان کردن آنها از ورق طلا استفاده کنید.

کاربرد آن در ستون‌ها

برای این که بتوانید از یک ستون ورق طلا در دیزاین منزل خود بهره‌مند شوید نیاز به بازسازی منزل ندارید؛ زیرا ستون‌هایی از فوم یا پلاستیک در بازار وجود دارند که می‌توان در لبه‌ها و گوشه‌های منزل از آنها استفاده کرد و با اسپری رنگ طلایی یا اسپری‌های دیگر آن را درخشنده و براق کرد.

کلام پایانی

نکته‌ای که در زمان استفاده از ایده‌های جذاب اجرای ورق طلا وجود دارد این است که باید از طرح‌های مناسب و به میزان لازم از این پوشش در دکوراتیو استفاده کنید و در مصرف و به‌کارگیری آن زیاده‌روی نکنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button