اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی

اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی

اهمیت رنگ

رنگ‌ها در زندگی بیشتر افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و زیبایی فضای اطراف ما به طور قابل‌توجهی به رنگ‌ها ارتباط دارد. شاید همه پیش خود فکر کنند که عناصر دکوراسیون، مانند: فرش، مبلمان، کاغذ دیواری و قفسه‌های زیبا موجب زیبایی فضای اطراف ما شده است. اما باید تاکید کرد که‌این‌طور نیست؛ بلکه اهمیت رنگ این وسایل هستند که ما را به خود جذب می‌کنند.

یکی از جنبه‌های مهم و اصلی در دکوراسیون داخلی هم محسوب می‌شود. رنگ روحیه افراد و حتی محیط را در برمی‌گیرد که می‌تواند به نفع خود از آن‌ها بهره برد. اگر فردی می‌خواهد طراحی دکوراسیون داخلی منزل را به دست افراد ماهر و باتجربه بسپارد، بهتر است که ابتدا خود هم از رنگ‌ها و دانش رنگ و تأثیرات آن اطلاعاتی کسب کند و در مورد انتخاب رنگ‌های متعادل و زیبا دخالت کند.

روان‌شناسی رنگ‌ها

زبان دید و نگاه در بیشتر جاها رنگ است. گاهی افراد با طراحی دکوراسیون داخلی و با استفاده از رنگ‌های مختلف، پیام‌های خاصی را به دیگران انتقال می‌دهند. برای این که فضای محیط یا مکانی را به طور شگفت‌انگیزی تغییر دهید، از رنگ‌های مختلف کمک بگیرید. چرا که این رنگ‌ها هستند که به روح و روان هم تاثیر می‌گذارند. بعضی از رنگ‌ها احساسات فردی را برمی‌انگیزند و طبق تحقیقات رنگ‌ها حتی بر جسم نیز تاثیر دارند.

امروزه در مورد تاثیر و اهمیت رنگ و شناخت آن و حتی فیزیولوژیکی رنگ‌ها مطالعات زیادی انجام شده است. طوری که رنگ‌ها در روش فکر انسان‌ها هم تاثیر گذاشته است. پس در انتخاب رنگ‌ها در زمینه دکوراسیون داخلی به عامل‌های زیادی باید توجه نشان داد و حتی روان‌شناسی رنگ را باید فهمید و از تاثیرات آن استفاده کرد. مثلا برای داشتن یک فضای آرام و دلچسب می‌توان در فضای موجود از رنگ‌های آبی، سفید یا سبز روشن بهره برد.

روان‌شناسی رنگ‌ها

کدام رنگ برای کدام مکان مناسب است؟

اگر با تاثیرات و روان‌شناسی و اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی آشنایی داشته باشید، می‌توانید، تعیین کنید که معمولا چه رنگی را برای چه فضا و مکانی باید استفاده کنید. یا چه رنگی مناسب چه مکانی‌هایی است و تاثیرات آن را بدانید. مثلا در رستوران، کافی‌شاپ، مجتمع‌های تجاری، مغازه‌ها و خانه‌های مسکونی هرکدام را به رنگ‌های متفاوت می‌توان طراحی کرد و نقشه رنگی مختلفی ایجاد کرد. در منازل مسکونی سبک‌های مختلفی از دکوراسیون و معماری داخلی وجود دارد. همین سبک‌های مختلف باعث می‌شود که رنگ‌های متفاوت و خاصی در آن به کار رود.

مثلا: اگر سبک خانه‌ای سنتی است از رنگ‌های گرم مانند، قهوه‌ای، شاه‌بلوطی و قرمزرنگ‌های مناسب این سبک‌ها به شمار می‌رود. ولی اگر خانه‌ای به سبک مدرن طراحی شده باشد، رنگ‌های سرد و روشن مانند سفید استفاده می‌شود. اگر فردی بخواهد اتاق مخصوص استراحت خود را رنگ‌آمیزی کند، می‌تواند از رنگ‌های سرد مانند: لیمویی، یاسی، سبز و آبی بهره ببرد که دارای آرامش دلنشینی است. از رنگ‌های متناسب برای اتاق‌های خواب محسوب می‌شود.

اهمیت رنگ در خانه‌های کوچک

افرادی که دارای آپارتمان‌های کوچک هستند، همیشه از فضای کم ناراضی هستند. حتی با وسایل کم هم خانه شلوغ به نظر می‌رسد که دوست دارند از هر طریقی استفاده کنند که کمی خانه بزرگ‌تر و منظم به نظر بیاید. استفاده از رنگ‌های مناسب می‌تواند، این مشکل را حل کند و خانه‌های کوچک را بزرگ‌تر از معمول جلوه می‌دهد.

پس اگر بتوانید سقف، دیوار و کف خانه‌های کوچک را با رنگ‌های روشن رنگ‌آمیزی کنید، خانه بسیار بزرگ‌تری خواهید دید. زیرا رنگ‌های روشن مکان شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. اگر از رنگ تیره برای سقف این خانه‌ها استفاده شود سقف خانه شما کوتاه‌تر از معمول به نظر می‌رسد. پس اگر سعی کنید از رنگ‌های روشن مانند: سفید در خانه‌های کوچک استفاده شود موجب بازتاب نور بیشتر شده و فضای شما کمی بزرگ‌تر دیده می‌شود.

سخن پایانی

اگر برای طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی به دکوراسیون زنبق مراجعه کنید، برترین دکوراسیون داخلی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این مجموعه از بهترین متریال‌ها و مناسب‌ترین قیمت‌ها برای ایده‌های خود استفاده می‌کند. دارای متخصصین و کارشناسان خلاق است که باتجربه و تلاش سعی در تحقق رویای شما را دارند

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button