انواع کف‌پوش گرانولی باشگاهی

انواع کف‌پوش گرانولی باشگاهی

کف‌پوش‌های بازیافتی

یکی از عناصر مهم در دکوراسیون‌های هر مکان کف‌پوش‌ها هستند که دارای تنوع طرح، جنس و رنگ بسیار زیادی هستند و به دلایل متنوع از انواع مختلف این کف‌پوش‌ها در مکان‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی از این کف‌پوش‌های کاربردی و مناسب کف‌پوش گرانولی باشگاهی است که برای پوشش سطح‌های مختلفی مانند: پارک‌ها، سالن‌های ورزشی استفاده می‌شود که این کف‌پوش‌ها به نام گرانولی یا پلاستیک هم نامیده می‌شوند.

کف‌پوش گرانولی چیست؟

این نوع کف‌پوش از بازیافت تولید می‌شود. گرانول هم متریالی است که معمولا از بازیافت‌کردن لاستیک و ضایعات پلاستیک تولید می‌شود. یکپارچه و یک‌دست بودن گرانول‌هایی که در این کف‌پوش به کار می‌رود موجب بیشترشدن کیفیت این کف‌پوش‌ها می‌شود. این کف‌پوش دارای وزن زیادی است و زمانی که روی سطح موردنظر قرار می‌گیرد، به‌صورت ثابت و محکم در جای خود باقی می‌ماند.

در برخی از مواقع برای ثبات بیشتر از چسب و پیچ هم در آن استفاده می‌شود و امروز از صنایع پیشرو به شمار می‌رود. هر ساله ضایعات پلاستیک و لاستیک‌های کهنه را جمع‌آوری می‌کنند تا کف‌پوش گرانولی باشگاهی را تولید کنند.

کاربرد کف‌پوش گرانولی

این کف‌پوش دارای مقاومت و دوام بسیار زیادی است و در بیشتر مکان‌ها و فضاهایی که تردد در آن زیاد است کاربرد دارد؛ زیرا در برابر وزن‌های سنگین و عوامل متنوع و مختلف محیطی قرار می‌گیرد. یکی از کاربردهای اصلی این نوع کف‌پوش‌ها به‌کارگیری آن در استخرها، باشگاه‌های ورزشی، پارک‌ها، مهدکودک‌ها، متروها، پشت‌بام، باشگاه‌های بدنسازی، حیاط مدارس و … است. این کف‌پوش‌ها از لحاظ فرم و شکل ظاهری شبیه به هم هستند؛ ولی از نظر کیفیت در موارد اولیه، تراکم و کارکرد دارای تفاوت‌هایی هستند.

کف‌پوش گرانولی باشگاهی از نظر اندازه دارای سه سایز نیم‌متری، یک‌متری و دو متری دسته‌بندی می‌شوند که هر کدام برای مکان‌های خاصی کاربرد دارند. کف‌پوش گرانولی دارای تراکم بوده و از دوام زیادی برخوردار است و به دلیل اینکه دارای ذرات فشرده لاستیک است در برابر فشار و ضربه آسیبی نمی‌بیند.

کاربرد کف‌پوش گرانولی

انواع کف‌پوش گرانولی

همان‌طور که گفته شد کف‌پوش گرانولی باشگاهی سه دسته است که هر کدام برای مکان و محیط‌های خاص به کار می‌رود. از انواع این کف‌پوش‌ها می‌توان این موارد را نام برد:

کف‌پوش گرانولی رولی

پرکاربردترین نوع کف‌پوش گرانولی محسوب می‌شود و برای مکان‌هایی که دارای مساحت زیاد است، کاربرد دارد. نصب این نوع کف‌پوش نسبت به نوع پازلی کمی مشکل‌تر است و قیمت بالاتری دارد و مزیتی که دارد می‌توان این کف‌پوش را در اندازه دلخواه برش داد.

کف‌پوش پازلی

نوع دیگری از کف‌پوش گرانولی نوع پازلی آن است که به شکل مربع بوده و جابه‌جایی آن راحت است. به‌سادگی به محل موردنظر برای نصب حمل می‌شود. نصب این نوع کف‌پوش بسیار راحت و ساده است و باید قطعات را مانند پازل به هم وصل کرد بدون اینکه از چسب استفاده شود.

کف‌پوش گرانولی شانه تخم‌مرغی

کف‌پوش‌های پازلی و رولی خود به دودسته شانه تخم‌مرغی و ساده تقسیم شده‌اند. این کف‌پوش‌های شانه تخم‌مرغی پایه‌هایی دارند که در زمان نصب در سطح کمی بالاتر از مکان موردنظر قرار می‌گیرند. نوع کف‌پوش مناسب پارک‌ها و فضاهای سبز است و البته گاهی با کف‌پوش‌های پارکی آن را می‌شناسند.

این کف‌پوش دارای فضاهای خالی در زیر آن است که از جمع‌شدن آب جلوگیری می‌کند و کفپوش‌هایی که پشت ساده هستند. ضخامت آنها نسبت به شانه تخم‌مرغی‌ها کمتر بوده و برای نصب و چسباندن آنها به سطح باید از چسب استفاده شود.

مزیت کف‌پوش‌های گرانولی

قبل از اینکه این کف‌پوش‌های کاربردی تولید شود، باشگاه‌های بدنسازی حالت دنج برای ورزش‌کردن را نداشتند و کمبود ایمنی کاملا مشخص بود. در پارک‌ها هم امروزه به‌راحتی فرزندان ما می‌توانند، بازی کنند و خطری از زمین‌خوردن و بازی‌کردن آنها رخ نمی‌دهد و احتمال بروز خطر کمتر است.

نکته مهمی که در مورد این نوع کف‌پوش‌ها وجود دارد، پوشش‌دادن پستی بلندی‌هایی است که در زمین وجود دارد. زیرا به‌جای اینکه هزینه‌هایی که برای رفع و ترمیم آنها پرداخت کنید، می‌توانید با کف‌پوش گرانولی باشگاهی به‌راحتی آن را پوشش دهید.

کلام پایانی

زمان تهیه کف‌پوش گرانولی باشگاهی باید بدانید که فرقی با کف‌پوش لاستیکی ندارد؛ زیرا به دلیل اینکه از لاستیک‌های کهنه و پلاستیک تهیه می‌شود به این نام هم نامیده می‌شود که در غیر این صورت بود حتماً برای بازارگرمی به شما پیشنهاد می‌شود.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button