انواع کف‌پوش مناسب برای منزل

کف‌پوش چیست؟

یکی از موارد متنوع از مصالح ساختمانی انواع کف‌پوش‌ است که در مکان و فضاهای داخلی و حتی خارج از ساختمان استفاده می‌شوند. این کف‌پوش‌ها کاربردهای فراوانی دارند و در طول سال‌ها بر تعداد تنوع آن اضافه می‌شود. این محصول را برای پوشش دادن به سطح، کف و حتی محوطه خارج ساختمان و در انجام کارهای عمرانی بسیار استفاده می‌کنند.

اگر بخواهیم به‌صورت عامیانه توضیح دهیم لایه و رویه‌ای که روی کف یک ساختمان و یا هر فضای دیگر را بپوشاند کف‌پوش نام دارد. این کار به‌صورت همیشگی انجام می‌شود؛ ولی در صورت لزوم و با پرداخت هزینه بیشتر آن را تعویض کرد. از این کف‌پوش‌ها در کف اتاق، آشپزخانه، حمام، تراس و سرویس دستشویی استفاده می‌شود. انتخاب انواع کف‌پوش‌ مناسب یکی از نکات مهم در طراحی داخلی است.

انواع کف‌پوش مورداستفاده در منزل

کف‌پوش‌ها محصولاتی هستند که طبق پیشرفت زندگی افراد از قدیم تا به امروز دچار تغییر شده و انواع مختلفی از این مصالح ساختمانی به وجود آمده است. این محصول را از لحاظ جنس و کیفیت و مکان مورداستفاده تقسیم‌بندی کرده‌اند. بعضی از این‌ها را در ساختمان‌های مسکونی و برخی دیگر را در صنعت به کار می‌برند. نسبت به کاربردهایی که دارند باهم تفاوت داشته و دارای جنس‌های مختلف و موارد استفاده متفاوتی هستند.

کف‌پوش ساختمان

در بیشتر قسمت‌های ساختمان مانند اتاق‌ها، آشپزخانه، حمام، بالکن، سرویس بهداشتی و … مورداستفاده قرار می‌گیرد. دارای جنس‌های مختلفی از نوع چوب (پارکت)، موکت، سنگ (مرمر و گرانیت)، لاستیک، کاشی، فرش و PVC هستند که همگی دارای تنوع رنگی بسیار زیبایی هستند.

کف‌پوش صنعتی

این نوع کاربردهای مختلفی دارد و از جنس‌هایی مانند شیشه، نایلون، پشم، سیمان، بتن، ورقه‌های (فلزی) کف‌پوش‌های چوب پنبه و نیپل گرانیت از این دسته هستند.

نکات موثر برای انتخاب انواع کف‌پوش‌

برای اینکه بتوانید یک کف‌پوش مناسب با هزینه معقول برای منزل و ساختمان خود انتخاب کنید عوامل زیادی هست که باید به آن توجه کنید تا بتوانید بهترین نوع و مناسب‌ترین کف‌پوش را تهیه کنید. ما در اینجا مهم‌ترین عواملی که در انتخاب انواع کف‌پوش‌ موثر است را برای شما معرفی می‌کنیم:

سلیقه شخصی فرد در انتخاب انواع کف‌پوش‌

هر فردی در انتخاب کف‌پوش مناسب برای منزل از علاقه و روحیه خود هم استفاده می‌کند و حتی با پرس‌وجو از دوستان و باتوجه‌به هزینه خود سلیقه‌های مختلفی برای انتخاب نوع کف‌پوش دارد.

نکات موثر برای انتخاب انواع کف‌پوش

طراحی داخلی، ظاهری جذاب با نمای زیبا

در دکوراسیون داخلی معمولا طراحی سقف، دیوار و کف نقش مهمی دارد. کف‌پوش‌ها هم از سطوحی هستند که در طراحی داخلی موردتوجه قرار می‌گیرند که در نمای ظاهری ساختمان تاثیر دارد و افرادی که به این موضوع علاقه دارند توجه خاصی به آن می‌کنند.

کیفیت، ایمنی و دوام

در انتخاب کف‌پوش مناسب حتما باید به کیفیت و دوام آن در مقابل حوادثی مانند آتش‌سوزی، ضربه و غیره … توجه کرد تا در صورت نامرغوب بودن نیاز به تعویض و خرج اضافی نباشد.

نوع زیرسازی

استفاده از هر کف‌پوش به زیرسازی مناسب خود احتیاج دارد وزیر سازی هرکدام با هم متفاوت است؛ مانند زیرسازی کف‌پوش PVC و لمینت که باید تمام کف هم سطح باشد و بعد از خشک‌شدن ملات زیرسازی را نصب می‌کنند.

هزینه انواع کف‌پوش‌

هرکدام از این محصول کف‌پوش نسبت به جنس و کیفیتی که دارد برای نگهداری و نصب هزینه متفاوتی دارد که باتوجه‌به بودجه فرد باید انتخاب شود.

شست‌وشو و نظافت انواع کف‌پوش‌

در انتخاب کف‌پوش معمولا صاحب ساختمان یا منزل مسکونی مخصوصا خانم‌ها به کف‌پوش‌هایی توجه می‌کنند که به‌آسانی تمیز شده و قابل‌شست‌وشو باشند تا در نظافت مشکلی نداشته باشند.

سخن پایانی

انواع کف‌پوش‌ ها از هر طرح و رنگی که باشند می‌توانند فضای خانه هر فردی را  صمیمی کنند و باتوجه‌به رنگ طرحی که انتخاب می‌کنید می‌توانید چیدمان خانه راهم با آن هماهنگ کرده یا متضاد آن بچینید تا زیباتر دیده شود. پس برای انتخاب کف‌پوش مناسب باید در زمینه آن اطلاعاتی به دست بیاورید.

در انتخاب و خرید کف‌پوش باید به عوامل مانند سلیقه، بودجه، مقاوم بودن در برابر آتش‌سوزی، نمای مناسب و نوع زیرسازی کف‌پوش‌ها دقت کنید تا مجبور به تعویض و هزینه اضافی نباشید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button