انواع کاغذ دیواری‌

انواع کاغذ دیواری‌

کاغذ دیواری‌های مختلف

کاغذ دیواری نوعی پوشش برای دیوارهای ساده و خنثی است که طرح و رنگ حتی کیفیت‌های متنوعی دارد. امروزه با پیشرفت‌های بی‌شمار دارای طرح و مدل‌های مختلفی هم است. می‌توان با آشنایی با هرکدام و کارایی آن‌ها، انتخاب را کمی سخت یا راحت کرد. این کاغذ دیواری‌ها برای هر سلیقه و بودجه‌ای قابل‌اجرا است. انواع کاغذ دیواری عبارت‌اند از:

کاغذ دیواری‌های چاپی

این نوع کاغذ دیواری دارای طرح‌های متنوعی است. کاغذ دیواری‌های چاپ دیجیتالی و دستی در بازار موجود است. معمولا طرح‌های چاپ دیجیتالی نسبت به چاپ دستی از لحاظ قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ ولی زودتر پاره می‌شود. چرا که پایه این کاغذ دیواری‌ها آب جوهر چاپ است که در مقابل نم و رطوبت آسیب می‌بیند. برای مکان و فضاهایی مانند حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه اصلا مناسب نیست.

کاغذ دیواری‌های چاپی

کاغذ دیواری کاغذی یا فایبرگلاس

کاغذ دیواری فایبرگلاس نوع ارزان از کاغذ دیواری است که برای این که عیب و اشکال دیوار را بپوشاند، گزینه مناسبی است. حتی می‌توان به‌عنوان یک زیرساخت مناسب برای دیگر کاغذ دیواری‌ها هم استفاده شود. کاغذ دیواری فایبرگلاس خیلی راحت و سریع نصب می‌شود و کندن آن از روی دیوار هم خیلی راحت است. البته طول عمر و دوام خیلی کمی دارد و خیلی سریع پاره می‌شود.

کاغذ دیواری بافت‌دار یا مخملی

این کاغذ دیواری‌ها بافت‌ها و طرح‌هایی از جنس مخمل دارند و نوع گران‌قیمت کاغذ دیواری‌ها هم هستند. البته این نوع کاغذ دیواری را نمی‌توان با شست‌وشو تمیز کرد و جداکردن آن از دیوار هم سخت است. معمولا از این نوع کاغذ دیواری در مکان‌هایی که رفت‌وآمد کمتری دارد، استفاده می‌کنند و در فضایی که زودتر خراب نشود نصب می‌گردد؛ مانند اتاق‌ها، کاغذ دیواری‌های برجسته که طرح‌هایی از طبیعت، گل دارند و حتی شکل‌های هندسی و بچگانه از این نوع  از انواع کاغذ دیواری مخملی هستند.

کاغذ دیواری‌های سه‌بعدی

این کاغذ دیواری‌ها دارای طرح‌های خاصی هستند و در آن از سایه‌پردازی در بعضی قسمت‌های مخصوص طرح استفاده شده است. این موجب می‌شود از فاصله 3 تا 4 متری طرح برجسته و حتی زنده به نظر بیاید. اگر از این کاغذ دیواری در مکان‌های زاویه‌دار با نورپردازی‌های خاص ترکیب شود، بسیار جلوه زیبا و منحصربه‌فردی پیدا می‌کند و فقط یک عیب دارد که گران‌قیمت است.

کاغذ دیواری وینیل

این نوع کاغذ دیواری از کاغذهای چاپ شده که روی آن را وینیل پوشانده‌اند، ساخته شده است و امروز به‌خاطر استحکام و مقاومت آن‌یکی از محبوب‌ترین کاغذ دیواری و نوع پر طرف‌داری است. هرچقدر لایه وینیل به‌کاررفته ضخیم و کلفت باشد، دارای دوام و استحکام بیشتری هم خواهد بود. این نوع از انواع کاغذ دیواری در مقابل نم و رطوبت بسیار مقاوم بوده و حتی می‌توان آن را شست‌وشو داد.

کاغذ دیواری بامبو

این نوع کاغذ دیواری از چوب بامبو که طبیعی است تولید می‌شود؛ یعنی چوب‌های بامبو را روی رول‌های کاغذ می‌چسبانند که رنگ این نوع کاغذ دیواری به‌خاطر طبیعی بودن چوب از رولی به رول دیگر متفاوت هستند و نیاز به مراقبت مخصوصی دارد و قابل‌شست‌وشو هم نیست؛ زیرا از چوب طبیعی است.

کاغذ دیواری فویلی

برای تولید این کاغذ دیواری‌ها طرح و نقش موردنظر را روی یک فلز براق چاپ می‌کنند که این کاغذ دیواری‌ها بیشتر مناسب حمام و آشپزخانه است؛ چرا که بهترین مزیت آن ضد آب بودنش است. این کاغذ دیواری خیلی به‌سختی نصب می‌شود؛ ولی می‌توان گفت به‌راحتی هم از دیوار جدا می‌شود که از معایب بزرگ این نوع کاغذ دیواری است؛ ولی می‌توان این کاغذ دیواری‌ها را چندین بار و بارها تمیز کرد.

تنوع و سازگاری با دکوراسیون

تنوع کاغذهای دیواری بسیار زیاد است هم در رنگ هم در طرح که در انتخاب یک کاغذ دیواری خوب دست همه باز است و هر فردی می تواندکاغذ دیواری که بیشترین هماهنگی را با محیط خانه خود دارد را انتخاب کند. افراد می‌توانند حتی از چندین طرح کاغذ دیواری در خانه استفاده کنند؛ ولی با رنگ‌ها نمی‌توان چنین کاری را انجام داد. پس اگر دنبال تنوع بیشتر و زیبایی خاص‌تری هستید با انواع کاغذ دیواری‌ها آشنا شوید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button