انواع کابینت بر اساس نحوه اتصال و ساخت

آشپزخانه محور اصلی خانه به حساب می‌آید؛ بنابراین باید جلوه بصری زیبایی داشته باشد. اولین بخش آشپزخانه که نگاه ببینده را به خود جلب می‌کند نوع کابینت‌ها و نحوه اتصال آنها می‌باشد. در ادامه این مقاله از زنبق می‌خواهیم شما را با  انواع کابینت بر اساس نحوه اتصال و ساخت  آشنا کنیم.

انواع کابینت آشپزخانه براساس ساخت

در گذشته اغلب کابینت‌هایی که برای آشپزخانه تولید می‌شدند، از جنس فلز و یا چوب بودند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع متنوعی از کابینت‌ها با طرح‌ها و متریال‌های مختلفی در بازار وجود دارند. کابینت‌های آشپزخانه معمولاً در سه سبک مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک طراحی و ساخته می‌شوند. هر کدام از این سبک‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. به طورکلی انواع کابینت براساس نوع سبک عبارتند از:

انواع کابینت بر اساس نحوه اتصال و ساخت
انواع کابینت بر اساس نحوه اتصال و ساخت

سبک کلاسیک

کابینت‌های کلاسیک عمدتاً از جنس چوب و یا از متریال‌های طرح چوب ساخته می‌شوند. این کابینت‌ها  به چهار دسته کابینت کلاسیک چوبی، ممبران، روکش چوب و رومی تقسیم‌بندی می‌شوند. کابینت‌های کلاسیک دارای تزئینات و نقش و نگارهای زیبایی می‌باشند. این نوع کابینت برای آشپزخانه‌های بزرگ مناسب هستند.

سبک مدرن

کابینت‌های مدرن معمولاً از نظر رنگ و طرح بسیار ساده هستند. بر روی درب‌های آنها تزئیناتی دیده نمی‌شود. این کابینت‌ها به چهار دسته کابینت‌های ملامینه، گلاس، فوق برجسته (فرامید) و مدرن دو رنگ تقسیم بندی می‌شوند. کابینت‌های مدرن از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه هستند.

سبک نئوکلاسیک

کابینت‌های سبک نئوکلاسیک ترکیبی از سبک کلاسیک و مدرن است. این نوع کابینت‌ها  فضایی کاربردی و مجلل را در آشپزخانه به وجود می‌آورند. کابینت‌های نئوکلاسیک بر اساس نوع متریال به دو دسته چوبی و ورق MDF تقسیم بندی می‌شوند. از ویژگی‌های بارز این سبک تقارن، سادگی و ظرافت می‌باشد.

انواع کابینت بر اساس نحوه اتصال و ساخت

بعد از انتخاب نوع سبک و دکوراسیون کابینت آشپزخانه، حالا نوبت به انتخاب نحوه چیدمان کابینت‌ها می‌رسد. چیدمان کابینت‌ها به شرایطی مانند متراژ آشپزخانه، نحوه چیدمان وسایل، قرارگیری لوله‌های فاضلاب و… بستگی دارد. در ادامه مقاله انواع کابینت بر اساس نحوه اتصال و ساخت به بررسی انواع چیدمان کابینت‌ها در آشپزخانه می‌پردازیم.

نصب کابینت‌ها به صورت یک طرفه

این نوع چینش بیشتر در خانه‌هایی با متراژ کم و یا کم جمعیت، دیده می‌شود. در این روش تنها یک ردیف کابینت بر روی یک دیوار نصب می‌شود. برای جداکردن آشپزخانه از پذیرایی نیز از اپن و یا جزیره استفاده می‌شود. در چینش یک طرفه  بهتر است کابینت‌ها به رنگ روشن انتخاب شود و به سبک مدرن طراحی و ساخته شوند.

نصب کابینت‌ها به صورت یک طرفه
نصب کابینت‌ها به صورت یک طرفه

نصب کابینت‌ها به صورت دو طرفه

این نوع چینش مناسب آشپزخانه‌هایی با متراژ بزرگ و یا مستطیلی شکل می‌باشد. در این روش کابینت‌ها طوری در دیوار نصب می‌شوند که مانعی برای رفت و آمد افراد خانواده نباشند. این چیدمان انتخاب خوبی برای خانواده‌هایی است که پرجمعیت هستند و به کابینت‌های بیشتری نیاز دارند.

نصب کابینت ال شکل

اگر آشپزخانه شما دو دیوار مجاور خالی دارد می‌توانید کابینت‌هایتان را به شکل L بچینید. در این روش چیدمان، بخشی از فضای آشپزخانه خالی می‌ماند و می‌توانید در آن قسمت میز ناهارخوری قرار دهید. نصب کابینت‌ها به شکل L، هم برای آشپزخانه‌های کوچک و هم بزرگ مناسب می‌باشد.

نصب کابینت یو شکل

آشپزخانه‌های U شکل از ایده‌آل‌ترین فضا برخوردارند. زیرا می‌توانید در سه دیوار آشپزخانه کابینت نصب کنید و در بخش خالی آن جزیره و یا اپن قرار دهید. در این نوع آشپزخانه‌های از تمام فضا استفاده بهینه می‌شود در نتیجه تعداد یونیت‌های نصب شده، بیشتر هستند. در این نوع چیدمان می‌توانید هم از  سبک مدرن و هم کلاسیک استفاده کنید.

نصب کابینت به شکل جزیره

در ادامه مقاله انواع کابینت بر اساس نحوه اتصال و ساخت، انواع کابینت جزیره را بررسی خواهیم کرد. کابینت‌های جزیره به دو صورت ثابت و متحرک در آشپزخانه قرار می‌گیرند. جزیره‌های ثابت را می‌توان به عنوان سینک و گاز استفاده کرد و از جزیره های متحرک به عنوان کابینت، میزکار و… استفاده نمود. این کابینت‌ها در شکل‌های هندسی مختلفی مانند دایره، مستطیل، مربع طراحی شده و بیشتر در قسمت میانی آشپزخانه نصب می‌شوند.

نصب کابینت به شکل اپن

این نوع کابینت در آشپزخانه‌هایی که فاقد در هستند، نصب می‌شود و به نوعی فضای آشپزخانه را از اتاق نشیمن جدا می‌کند. از اپن در خانه‌های کوچک به عنوان میز یا پیشخوان  استفاده  می‌کنند.

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button