انواع شومینه‌ها

انواع شومینه‌ها + مزایا و معایب استفاده از آن‌ها

تاریخ شومینه

لغت شومینه از فرانسوی وارد زبان فارسی ایرانی شده است. در زمان‌های دور از این وسیله استفاده می‌شده است. یعنی از زمان غارنشین‌ها که با طراحی‌های جدید در قبل و بعد از قرن 18 و در دوره معاصر بوده است. در قدیم بیشتر از گرمایش این وسیله استفاده می‌شد و اهمیت فراوانی هم داشت. حتی گاهی برای پخت‌وپز و روشنایی هم از آن بهره می‌برند. اما امروزه این عملکرد دیگر قابل‌استفاده نیست و جنبه دکوراتیو و زیبایی در دکوراسیون داخلی را ایفا می‌کند. سوخت انواع شومینه‌ها در قدیم از چوب و الوارهای درخت بود که به دلیل تلف کردن انرژی زیاد دیگر مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

حالا سوخت‌های جدیدی جایگزین سوخت‌های قدیمی و فسیلی شده است. حالا از این وسیله برای تولید شعله و گرما از تکنولوژی جدید استفاده می‌شود. عملکرد زیبایی آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

انواع شومینه در طراحی دکوراسیون

در سال‌های گذشته برای انتخاب مدل و طرح شومینه دارای محدودیت بود؛ ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی هرساله انواع شومینه‌ها در مدل‌های جدیدی از این نوع وسیله از شرکت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. به دلیل تنوع زیاد در انتخاب دچار سردرگمی می‌شدیم. پس برای انتخاب باید به نحوه کار و سبک مدل شومینه برای انتخاب دقت کرد. شومینه از لحاظ نحوه کار عبارت‌اند از:

  • شومینه هیزمی یا چوب سوز

این نوع شومینه‌ها بسیار قدیمی بوده و نوع سوخت آن چوب است. در قدیم بسیار کارایی داشته است و به دلیل مشکلات نظیر هیزم، دود و بو دیگر مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. اما در بعضی از ویلاها و ساختمان‌های خارج از شهر هنوز نوع پر طرف‌دار است. البته باید گفت نوع جدید شومینه‌ها هرچقدر زیبا و کم‌دردسر باشند؛ ولی حس خاص و دنج یک شومینه هیزمی را ندارد.

  • شومینه گازی

این وسیله باانرژی گاز کار می‌کند و گرمایش بالایی هم دارد. به دلیل هزینه مقرون‌به‌صرفه بودن طرف‌دار زیادی هم دارد. شومینه گازی به دلیل سوخت گازی که دارد بوی زیادی تولید نکرده؛ ولی امکان کثیفی و کمی دود را دارد. شومینه گازی به دلیل نشت گاز CO 2 که خطرناک است رعایت ایمنی بسیار ضروری است. پس باید شومینه دارای یک دودکش و سنسور دتکتور گاز داشته باشد. شومینه گازی بسیار کاربردی و ساده است.

  • شومینه الکلی یا (اتانولی)

این مدل شومینه هم سوخت الکلی ژلی دارد و گرمایش کمتری را هم دارا است. این شومینه گزینه مناسبی برای جایگزینی شومینه گازی و هیزمی است. به دلیل سوخت تمیزی که دارد ضرری به محیط‌زیست نمی‌رساند. در این مدل شومینه‌ها نیاز به دودکش نیست اما نیاز به تهویه هوا وجود دارد.

  • شومینه‌های برقی

این نوع شومینه‌ها هم پر طرف‌دار هستند؛ ولی هزینه بیشتری نسبت به نوع گازی دارند.  انواع شومینه‌های برقی به دلیل نداشتن عیب‌هایی مانند کثیفی، بو و دود و برطرف‌کردن مسائل امنیتی امروزه بسیار پرکاربرد هستند. شومینه برقی در انواع مختلف در بازار وجود دارد و برای انتخاب می‌تواند هر مدلی را که سلیقه افراد است انتخاب شود.

مزایای استفاده از انواع شومینه‌ها

مزایای استفاده از انواع شومینه‌ها

این ابزارها علاوه بر کاربردی‌بودن و تولید گرما در ایجاد زیبایی و چشم نوازی در فضای داخلی موثر است. ایم محصولات هم مانند بقیه کالاها دارای مزایا و معایبی است که به آن می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

  • گرمادهی

وجود شومینه در خانه یک حس گرمابخش و دلپذیری را ایجاد می‌کند. افراد سالمند و افراد گرمادوست بسیار علاقه‌مند به گرما و نشستن در کنار شومینه‌ها هستند. البته امروزه گرمای این وسیله هدف و کاربردی در فضای داخلی ندارد.

  • تغییر حس و حال

شومینه‌ها می‌توانند حس و حال سنت‌ها و گذشته‌ها را در یک فضای مدرن ماشینی و صنعتی را از فضای ما خارج کرده و محیط را برای افراد دنج و آرام‌بخش می‌کند.

  • زیبایی

مهم‌ترین ویژگی که امروزه شومینه‌ها ایجاد می‌کنند زیبایی  و چشم نوازی آن است که در داخل فضای خانه ایجاد می‌کند. امروزه می‌توان یک عنصر زیبایی در دکوراسیون‌های داخلی مورداستفاده قرار گیرد.

معایب استفاده از شومینه‌ها

همان‌طور که در مورد جنبه زیبایی آن در دکوراسیون داخلی گفته شد کمتر در مورد مصرف انرژی و اتلاف آن‌ها توسط این ابزار صحبت شده است. معایب این ابزار عبارت‌اند از:

  • اتلاف انرژی
  • به‌عنوان تنها منبع گرما نمی‌توان به آن توجه کرد.
  • هزینه اولیه بیشتر

کلام پایانی

برای طراحی، تولید و اجرای یک دکوراسیون داخلی مناسب می‌توانید به دکوراسیون زنبق مراجعه کنید. این مجموعه دارای متخصصین و کارشناسان خلاق است که باتجربه و تلاش سعی در تحقق رویای شما دارد. البته بهتر است درباره انواع شومینه‌ها و معایب استفاده از آن ها با کارشناسان مشورت کرد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button