انتخاب رنگ مناسب برای اتاق نوزاد

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق نوزاد

 رنگ مناسب برای اتاق نوزاد

اگر در حال جمع‌آوری سیسمونی و تزئین اتاق نوزاد هستید، اولین قدم شما انتخاب رنگ مناسب برای اتاق نوزاد است. حتما می‌دانید که رنگ‌ها چه تاثیراتی بر روحیه و احساس انسان می‌گذارد. انتخاب رنگ بیشتر اوقات مشکل است اگر بخواهیم از گزینه آبی و صورتی بگذریم که گزینه اول همه است. انتخاب رنگ یک علم نیست و فقط باید از بازاریابان اقتصادی بپرسید که از این تحقیق چه سودهای کلانی را نصیب خود می‌کنند.

نتیجه مطالعه روی رنگ‌ها

اولین‌بار یک شرکت تبلیغاتی روی روان‌شناختی رنگ‌ها مطالعاتی انجام داد که نشان می‌داد رنگ‌ها بر روی اخلاق و رفتار انسان بسیار تاثیر گذار است و باعث تحریک مغز و بدن افراد می‌شود حتی گفته شده است که بر سلامت کودک هم اثرگذار است. شرکت‌های بازاریابی در طی سال‌ها از این مطالعات در طراحی دکوراسیون سالن‌هایی بدنسازی، سالن‌هایی که هر روز به آنجا مراجعه می‌کنید و حتی غذای موردعلاقه افراد را طوری طراحی می‌کنند که به نوع نگاه و حتی اشتهای افراد تاثیر بگذارند.

طبق نظر روان‌شناسان اگر در معرض دید رنگ‌های خاص قرار بگیرید، در عادت خواب شما موثر است و خواب خوبی خواهید داشت. حتی ممکن است قدرت حافظه فرد راهم افزایش دهد و عملکرد درسی بهتری داشته باشد و دیگر مزایایی که برای ذهن و بدن درحال‌رشد دارد. قبل از اینکه شروع به رنگ‌آمیزی اتاق کودک یا نوجوان بکنید، یک مقدار وقت برای مطالعه تاثیرات روانی رنگ‌ها بر افراد انجام دهید و فواید و مضرات تاثیر رنگ‌ها بر ذهن، بدن و حتی روحیات افراد را بشناسید.

تاثیر رنگ‌های گرم در رنگ مناسب برای اتاق نوزاد

این رنگ‌ها که شامل رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد و سایه‌های کم‌رنگ و پررنگ می‌شود باعث ایجاد شادی و آسودگی است ویک فضای بزرگ که پراز صمیمیت است ایجاد می‌کند. چون کودک نوپا بیش از حد انرژی دارد بهتر است از رنگ‌های گرم که اعتدال در آن رعایت شده استفاده شود تا تاثیر انرژی بخشی بر بدن بگذارد. در رنگ‌آمیزی سعی کنید کل اتاق را قرمز یا زرد نکنید بلکه دیوارهای اتاق را تک‌تک به رنگ‌های دلخواه و مطابق وسایل جانبی رنگ کنید حتی می‌توانید با سایه‌های سردتر ترکیب کرده و تعادل ایجاد کنید تا اثرات منفی آن را کم کنید. رنگ مناسب برای اتاق نوزاد را هم با همین ترکیب رنگ‌ها می‌توانید بسازید.

قرمز

این رنگ یعنی قرمز پرهیجان و بسیار پراحساس که انرژی زیادی هم دارد که در کنار آن ضربان قلب، فشارخون و حتی نفس کشیدن را افزایش می‌دهد. طبق تحقیقات انرژی فیزیکی را زیاد کرده و توانایی ورزشی را افزایش می‌دهد ولی درعین‌حال رنگ قرمز باعث ایجاد پرخاشگری، نداشتن تمرکز و حتی باعث سردرد هم می‌شود. این رنگ به‌تنهایی گزینه مناسبی برای اتاق نوزاد نیست.

رنگ صورتی

این رنگ در کل دنیا موردپسند دختران کوچک بوده و احساس همدلی را برمی‌انگیزد و با وجود اثر آرام‌بخشی که دارد فضایی آرام برای کودک ایجاد می‌کند. البته به‌مرورزمان این رنگ تحریک‌کننده می‌شود و کودک تا وقتی کوچک است آن را دوست دارد ولی در آینده ممکن است آن را رد کند. این رنگ مناسب برای اتاق نوزاد دختر است.

رنگ زرد

رنگ زرد باعث ایجاد انگیزه و شادی می‌شود و رنگ‌های ملایم‌تر باعث افزایش تمرکز هم می‌شوند. اگر از رنگ‌های سایه‌روشن استفاده شود حافظه را تحریک کرده وتوان و انرژی فرد راهم زیاد می‌کند. البته باید گفت استفاده بیش از حد از رنگ زرد احساس خشم، یاس و ناامیدی را بروز می‌دهد. پس بنابراین برای اتاق نوزادی که بداخلاق و تحریک‌پذیر است مناسب نیست.

نارنجی

این رنگ دوستی و موردعلاقه همه است که باعث آرامش مردم و الهام‌بخش ارتباط بین افراد است. این رنگ نشان از اجتماعی بودن فرد دارد و اگر مانند زرد بیش از اندازه استفاده شود باعث تحریک می‌شود. پس سعی شود از رنگ نارنجی پررنگ استفاده شود. بعدازاین رنگ‌های گرم سعی می‌کنیم مختصری هم از رنگ‌های سرد بیان کنیم.

روان‌شناسی رنگ‌های سرد

مجموع این رنگ‌های سرد اثر آرام‌بخشی بر بدن افراد دارد. اگر در اتاق نوزاد استفاده شود، اتاقی بزرگ و آرامش‌بخش جلوه می‌کند. از این رنگ‌ها می‌توان طوری استفاده کرد که آسمان‌های باز آبی و امواج غلتان دریا را تصور کرد و البته با استفاده از این رنگ‌ها می‌توان تاریکی و عذاب حتی وقوع یک طوفان را تداعی کرد.

رنگ اتاق نوزاد

پس باید حد اعتدال را در استفاده از این رنگ‌ها رعایت کرد. هرچند این رنگ‌ها حالت تسکین و آرام‌بخشی دارند ولی دارای جذابیت خاصی نیستند. اگر فضا خیلی تیره شود، احساس سردی را ایجاد می‌کند. برای ملایم‌تر شدن فضا باید رنگ‌های سرد را با رنگ‌های خنثی کمی ترکیب کرده و فضای اتاق را با پارچه‌های رنگی نرم و لوازم جانبی زیبا و راحت پوشاند.

تاثیر رنگ آبی در انتخاب رنگ مناسب برای اتاق نوزاد

این رنگ برعکس رنگ قرمز در چرخه رنگ‌ها باعث آرامش ذهن و بدن فرد می‌شود. فشارخون، ضربان قلب و تنفس را ملایم می‌کند احساس ناراحتی و خشم را کاهش می‌دهد. سعی کنید در فضای به رنگ آبی قدم بزنید زیرا اثرات فیزیکی این رنگ بدن را خنک کرده و یک فضای باطراوت در مکانی گرم ایجاد می‌کند.

رنگ بنفش

رنگ بنفش با معنویت و خردمندی همراه است که ثابت‌بودن را از رنگ آبی و انرژی را از رنگ قرمز می‌گیرد. این رنگ حس لوکس بودن و یا ثروت و سلطنت را همراه دارد و استفاده از سایه‌روشن این رنگ ویژگی‌های خاصی پیدا می‌کند.

سبز

رنگ طبیعت است که محیطی آرام را وصف می‌کند. این رنگ با سلامتی، تندرستی و اثر آرام‌کننده بر بدن و ذهن انسان می‌گذارد و باعث کاهش اضطراب و افزایش تمرکز می‌شود. اگر بیشتر در معرض این رنگ باشید توانایی خواندن را افزایش می‌دهد و سرعت خواندن حتی درک مطلب را بهتر می‌کند. مانند گذاشتن تخته سبز در مدرسه برای نوشتن است.

اعتماد به غرایز خود در انتخاب رنگ مناسب برای اتاق نوزاد

روان‌شناسی رنگ‌ها می‌تواند شخصی هم باشد و ممکن است افراد بر اساس خصلت فرهنگی و شخصی خود یک احساس متفاوت به یک رنگ داشته باشند. این اصلا بد نیست! پس اگر کودک به رنگ قرمز علاقه نشان می‌دهد نگران موارد منفی آن نباشید. چون مغز هر فردی طوری طراحی شده که می‌داند به چه چیز علاقه دارد و یا به چه چیزهایی احتیاج دارد. پس اگر کودک شما خوشحال است یعنی مغز او هم خوشحال است و این مهم‌تر از هر چیزی است.

کلام آخر

بعد از آشنایی با روان‌شناسی رنگ‌ها می‌توانید در انتخاب بهترین رنگ مناسب برای اتاق نوزاد موفق عمل کنید و یک طراحی درست برای ایجاد آرامش و افزایش هوش و آرامش نوزاد ایجاد کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button