آموزش نصب کاغذدیواری به زبان ساده

آموزش نصب کاغذدیواری به زبان ساده

کاغذدیواری

در طراحی‌های دکوراسیون‌ داخلی ساختمان چند سالی است که کاغذدیواری در دل افراد جا بازکرده و خیلی از افراد ترجیح می‌دهند به‌جای رنگ‌آمیزی دیوار از کاغذدیواری‌های متنوع و زیبا استفاده کنند. امروزه از عناصر مهم در دکوراسیون‌های داخلی محسوب می‌شود و به دلیل تنوع در جنس و طرح و رنگ با همه سبک‌های دکوراسیون می‌توان آن‌ها را هماهنگ کرد. به دلیل اهمیت داشتن دکوراسیون داخلی، طراحان به دنبال راه‌های خلاقانه جدید و کالاهای تازه هستند تا زندگی را برای انسان‌ها راحت‌تر و زیباتر کنند. در این مقاله در مورد نصب کاغذدیواری صحبت می‌کنیم.

وسایل موردنیاز نصب کاغذهای دیواری

برای اینکه بتوان نصب کاغذدیواری را به‌صورت درست و اصولی انجام داد نیاز به ابزار و وسایلی داریم که این کار را به طور صحیح انجام دهیم. این وسایل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • متر _ برای اندازه‌گرفتن دیوارها نیاز است.
 • چسب مخصوص کاغذدیواری
 • مداد _ برای علامت‌گذاشتن روی دیوار و کاغذدیواری نیاز به ۲ تا ۳ عدد مداد است.
 • شاقول _ از این وسیله برای علامت‌گذاری اولین جای نصب رول کاغذدیواری و مشخص‌کردن عمودی بودن آن است.
 • پرایمر
 • غلتک پلاستیکی _ بیشتر کاغذدیواری‌هایی که انتخاب می‌شوند از پوشش وینیل هستند و امکان دارد چسب‌کاغذ دیواری زیر کاغذ جمع شود و برآمدگی ایجاد کند برای جلوگیری از این موضوع از غلتک استفاده می‌شود و کاغذدیواری را به دیوار فشار می‌دهند.
 • سمباده _ زمان زیرسازی و صیقلی و صاف‌کردن دیوار استفاده می‌شود.
 • فرچه _ یک‌قلم موی بزرگ یا همان فرچه برای آسترکشی یا برای آغشته کردن دیوارها به چسب نیاز است.
 • قیچی _ برای برش‌زدن طولی کاغذدیواری موردنیاز است.
 • نردبان _ برای رسیدن به قسمت‌های بالای دیوار کاربرد دارد.
 • کاتر _ برای برش زدن کاغذ دیواری ها نیاز است.
 • کاردک _ در انجام زیرسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای کندن و یا صاف‌کردن دیوارها و حتی برش دادن از این وسیله استفاده می‌شود.
 • میز کار _ این وسیله اختیاری است؛ ولی برای برش‌زدن کاغذدیواری و چسب زدن کاغذ کاربرد دارد.
 • سطل _ درست‌کردن چسب‌کاغذ دیواری به آن نیاز است.

وسایل موردنیاز نصب کاغذهای دیواری

نصب کاغذدیواری به زبان ساده

برای اینکه بتوان کاغذدیواری را نصب کرد، بعد از تهیه لوازم موردنیاز باید دیوار را مشاهده کرده و زیرسازی آن را انجام دهید. اگر دیوار نم داشته باشد، آن را رفع کرده و منبع اصلی نم را هم برطرف کنید تا بعد از نصب دچار مشکل نشوید. پریزهای برق را بازکرده و قسمت‌های نمدار دیوار را هم با کاردک کامل جدا کنید و بعد از رفع مشکل دیوار را دوباره گچ کنید.

بعد از خشک‌شدن دیوار کار را ادامه دهید و به قسمت‌های تازه گچ‌کاری شده روغن الیف بزنید. در کل دیوار گچ است باید همه دیوار را روغن الیف بزنید. دوباره دیوار را بازبینی کنید تا اگر ترک یا شکافی وجود دارد با بتونه‌کاری آن را از بین ببرید. دیوار ممکن است دچار لک و تیرگی شود که اگر کاغذدیواری نازک باشد، این لکه‌ها دیده می‌شوند. پس می‌توانید یک‌دست دیگر روغن مانند آستر به‌صورت یک‌دست به کل دیوارها بزنید.

نحوه شروع چسباندن کاغذدیواری

بعد از اینکه کارهای اولیه زیرسازی دیوارها انجام شد و تمام عیب و اشکال‌های دیوار رفع شد، شروع به نصب کاغذدیواری کنید. ابتدا محلول رقیق از چسب‌کاغذ با سیریش در یک سطل درست کنید و با یک قلمو یا فرچه بزرگ به کل دیوار بزنید تا اگر گردوغباری دارد، پاک شود و کاغذدیواری محکم به دیوار بچسبد. ابتدا باید برق را قطع کنید.

برای پشت رادیاتورها هم می‌توان با یک وسیله مانند تی و اگر فاصله رادیاتور با دیوار زیاد است با دست پشت آن را کاغذدیواری کنید. کاغذدیواری ها را به اندازه‌های ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر بیشتر از ارتفاع دیوار برش بزنید. می‌توان این کار را روی میز انجام داد. البته فقط برای قواره اول این نوع برش را می‌زنید و رول‌های دیگر را طبق برش اول می‌توان برش زد.

نصب کاغذدیواری طرح‌دار

اگر کاغذدیواری طرح‌دار است، باید طوری برش زد که طرح‌ها دنباله هم قرار بگیرند و بعد نصب می‌کنیم. بعد از برش کاغذ به‌اندازه رول کامل آن را چسب زده و نصب کنید. برای چسب زدن با قلموی بزرگ باید از مرکز کاغذدیواری به‌طرف لبه‌ها این کار را انجام دهید. لبه‌ها نباید زیاد چسب داشته باشند.

دیواری چسب خورده را باید ده دقیقه زمان دهید و بعد از بالا به‌طرف پایین بچسبانید. بعد با کاردک پلاستیکی چسب‌کاغذ را از مرکز به‌طرف بیرون کاغذ فشار دهید. بعضی از مدل نصب کاغذدیواری ها فرق دارند و باید چسب را به دیوار زده و کاغذ را نصب کرد.

کلام پایانی

یکی از عناصر اصلی که می‌تواند ایجاد صمیمیت و آرامش برای افراد خانه باشد، تغییروتحول در دکوراسیون‌های داخلی منزل است. می‌توانید برای ایجاد این حس از یکی از رایج‌ترین پوشش‌های دیواری یعنی نصب کاغذدیواری ها استفاده کنید تا یک تغییروتحول اساسی در دکوراسیون‌ها ایجاد کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button