آشپزخانه مخفی چیست و چه مزایایی دارد؟

آشپزخانه مخفی چیست و چه مزایایی دارد؟

آشپزخانه پنهان

در طراحی دکوراسیون‌های داخلی خانه معمولا از مکان‌ها و درب‌های مخفی هم استفاده می‌شود. این فضاهای مخفی می‌تواند بسیار کاربردی باشند. این مکان‌های مخفی می‌تواند روی زیبایی و به‌وجودآوردن یک مکان خصوصی هم دارای اهمیت باشد. یکی از ایده‌های بسیار جذاب و پرطرف‌دار در دکوراسیون‌های داخلی آشپزخانه مخفی است که استفاده‌کردن از این روش، تاثیر زیادی روی خصوصی‌سازی فضاها می‌گذارد.

اهمیت آشپزخانه‌های مخفی

یکی از طرح‌های جدید و نویی است که طراحان داخلی در طراحی آشپزخانه‌ها از آن استفاده می‌کنند. این آشپزخانه‌ها از دیدها پنهان است ، برای دیگران قابل‌دیدن نیست و به افراد در پنهان‌کردن وسایلی مانند سینک ظرف‌شویی، اجاق‌گاز، وسایل برقی و… کمک می‌کند و می‌توان فضای آشپزخانه را تمیز و مرتب نگهداری کرد. در این آشپزخانه‌ها از انواع کابینت‌های مختلف استفاده می‌کنند و فضایی که بین آشپزخانه و دیگر قسمت خانه را شامل می‌شود را می‌توان به‌صورت بسته یا باز و حتی درب جدا کرد.

درگذشته‌های دور هم در بیشتر خانه‌ها این نوع آشپزخانه‌ها وجود داشتند که مطبخ نامیده می‌شدند و در آن وسایل پخت‌وپز با ابعاد بزرگ‌تر استفاده می‌شد. دلیل استفاده از آشپزخانه مخفی این بود که پخته شده اگر مداوم در خانه منتشر می‌شد، موجب بیماری شده و کلا برای انسان ضرر داشت. امروزه برای تمیز و مرتب بودن آشپزخانه‌ها و جلوی دیدن بودن کارهای آشپزی و تمیزکاری بهترین ایده محسوب می‌شود.

هدف از ساخت آشپزخانه‌های مخفی

البته با توضیحی که در مورد این آشپزخانه‌ها داده شد، به‌احتمال زیاد دلایل ساختن آشپزخانه‌ها مشخص است؛ اما به‌طورکلی می‌توان هدف از ساخت این آشپزخانه‌ها را موارد زیر دانست. این موارد عبارت‌اند از:

  • در دسترس قرارداشتن وسایل ضروری
  • تمیز و خلوت‌شدن آشپزخانه‌ها
  • ایجاد فضای بیشتر و بهتر در آشپزخانه
  • زیبایی دید
  • پنهان‌کردن وسایل غیرضروری و خوراکی‌ها

مزایای استفاده از آشپزخانه‌های مخفی

مزایای استفاده از آشپزخانه‌های مخفی

این آشپزخانه‌ها در پشت یا کنار آشپزخانه اصلی به‌صورت جدا قرار می‌گیرد و از آشپزخانه‌های اصلی دور نیستند. توسط کابینت یا دیوار جدا شده و کاربردهای زیادی دارد که موردپسند اکثر خانم‌ها است. مزایای استفاده از این آشپزخانه‌های مخفی شامل موارد زیر می‌شود:

  • در این نوع آشپزخانه‌ها استفاده‌کردن از نوع وسایل با ظاهر و کیفیت مهم نیست و قابل دید دیگران هم قرار نمی‌گیرد و فقط صاحب‌خانه آن را می‌تواند ببیند.
  • برای خانم‌هایی که رعایت حجاب برای آنها مهم است، این آشپزخانه‌ها نعمت بزرگی هستند؛ زیرا در یک فضای راحت و جدا بدون نگرانی داشتن پوشش به آشپزی می‌پردازند.
  • با داشتن آشپزخانه‌های مخفی نیاز نیست که بعد از آشپزی‌کردن فوراً به کارهای تمیزکاری و مرتب‌کردن وسایل بپردازید.
  • با داشتن آشپزخانه مخفی تهویه مناسب ایجاد می‌شود تا شما را از نگرانی مهمانداری و نگاه منتظر مهمان‌ها دور می‌کند.

آشپزخانه‌های مخفی مناسب خانه‌های کوچک هستند یا بزرگ؟

به این مسئله فکر نکنید که آشپزخانه‌های کوچک نمی‌توانند دو قسمت شوند. زیرا آشپزخانه مخفی در آن مکان هم قابل‌اجرا و طراحی است. پس فرقی نمی‌کند که متراژ آشپزخانه‌های شما چقدر است، اگر یک طراح حرفه‌ای به‌درستی و اصول این کار را انجام دهد شما صاحب آشپزخانه پنهان می‌شوید و فقط تنها فرقی که می‌تواند بین آشپزخانه‌های بزرگ و کوچک باشد در اندازه و میزان امکاناتی است که در این فضاها در اختیار شما قرار می‌گیرد. زیرا با داشتن آشپزخانه مخفی بزرگ می‌توان وسایل و امکانات بیشتر و فضای بهینه  بیشتری در اختیار داشته باشید.

نکاتی که در چیدمان آشپزخانه‌های مخفی باید توجه کرد!

همان‌طور که چیدمان و دکوراسیون قسمت‌های خانه اهمیت دارد، باید طراحی و دکوراسیون این بخش هم توجه نشان داد. برای ساده‌کردن و اینکه به فکر شستن فرش این قسمت خانه نباشید، می‌توانید از فرش یا موکت برای پوشش کف استفاده نکرده و از سرامیک استفاده کنید تا راحت و سریع تمیز شود و البته به تهویه مناسب آن هم توجه کنید.

زیرا آشپزی در فضاهای کوچک موجب ایجاد بوهای مختلف شده و برای خلاص‌شدن از آن و بیشترشدن آن در کل خانه پس باید یک تهویه مناسب را اجرا کرد. برای تهویه می‌توان از هود یا پنجره کوچک بهره برد. می‌توان در آشپزخانه مخفی در دیوار قفسه نصب کرد تا وسایل و ظروف مورداستفاده را منظم درون آن قرارداد. ایجاد یک منبع نور پرقدرت در این قسمت بسیار اهمیت دارد.

کلام پایانی

آشپزخانه‌های مخفی یک گزینه بسیار عالی برای داشتن یک آشپزخانه همیشه تمیز و مرتب است که هیچ زمان ظرف‌های نامرتب و کثیف و آشپزی در آن مشخص نیست. می‌توان در این آشپزخانه‌ها تمامی امور مربوط به پذیرایی از مهمان را در مکانی پنهان به‌دوراز نگاه کنجکاو و دیگران انجام داد. مزایای این آشپزخانه‌ها بسیار زیاد است و می‌توان با کمترین هزینه صاحب آشپزخانه مخفی شد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button