آشپزخانه اپن یا جزیره کدام کاربردی است؟

آشپزخانه اپن یا جزیره کدام کاربردی است؟

مدل اپن یا جزیره

از زمانی که آشپزخانه به شکل اپن شد، حدود یک دهه از آن می‌گذرد و کسی نتوانست آشپزخانه شکل اپن را از معماری‌های منزل حذف کند. بعد از وفق پیداکردن با این نوع مدل آشپزخانه‌ها تحولی جدید در آن ایجاد شد و به‌جای اپن‌های آشپزخانه جزیره‌ها جای آن را گرفتند، آشپزخانه نام خود را آشپزخانه جزیره تغییر داد. حالا برای اینکه بدانیم آشپزخانه اپن یا جزیره کدام برای ما کاربردی‌تر است. باید تعاریفی از این دو مدل را بدانید و تفاوت آن را بشناسید تا به این سوال جواب دهید.

اپن در آشپزخانه چیست؟

مدلی از نوع آشپزخانه است که دیوار جداکننده‌ای بین آن و پذیرایی قرار نگرفته است و معمولا با میزناهارخوری یا کانتر از قسمت پذیرایی جدا می‌شود. در بعضی مواقع به دلیل کمبود فضای ساخت هیچ مرزی بین آشپزخانه و پذیرایی ایجاد نمی‌شود.

البته در طراحی آشپزخانه به‌صورت اپن کناره‌ها و اتاق بالای سر اپن را طوری طراحی می‌کنند که قفسه‌بندی شده بر روی آن گچ‌بری اجرا می‌کنند، وارد باعث می‌شود تا کمی آشپزخانه‌ها از دیدها پنهان باشد. البته فقط ازیک‌طرف که به‌طرف پذیرایی است این طراحی صورت می‌گیرد.

جزیره در آشپزخانه یعنی چه؟

باتوجه‌به اینکه این جزیره‌ها معمولا از کابینت‌ها و قفسه‌های مختلفی ساخته می‌شود که هم به‌عنوان دکور مورداستفاده است و هم کاربردهای زیادی در آشپزخانه دارد. می‌توان روی این جزیره‌ها تجهیزاتی مانند سینگ و یا گاز را نصب کرد و مورداستفاده قرارداد و حتی می‌توان از جزیره به‌عنوان یک میزناهارخوری هم استفاده کرد که این یک استفاده درست و بهینه از فضای موجود می‌شود.

جزیره‌ها را می‌توان طبق سلیقه افراد با مدل‌های متنوعی طراحی کرد تا منزل مدرن و شیک ایجاد شود که دارای دکوراسیون زیبایی است. جزیره‌ها از هیچ طرف به دیوار وصل نیستند و به‌صورت شناور در وسط آشپزخانه‌ها قرار می‌گیرند.

تفاوت جزیره و اپن

تفاوت جزیره و اپن

یکی از المان‌هایی که طراحان در اکثر دکوراسیون‌های داخلی انجام می‌دهند، ایجاد جزیره در آشپزخانه‌ها است که از طرح‌های نو و کاربردی محسوب می‌شود و موجب ازرده‌خارج شدن اپن‌های قدیمی شده است. این دو تفاوت‌های زیادی باهم دارند و از لحاظ کاربردی معمولا جزیره بیشترین امتیاز را دارا است. جزیره‌ها را معمولا در وسط آشپزخانه‌ها طراحی می‌کنند و دارای ابعاد و شکل‌های مختلفی هستند که از هیچ سمتی به دیوار یا جایی وصل نمی‌شود.

می‌توان این المان‌ها را جابه‌جا کرد. زیرا طوری آن را طراحی کردند که متحرک باشد و از توانایی‌های آن این است که از سه جهت دارای نماسازی آشپزخانه است. اما اپن‌ها معمولا به یک دیوار متصل می‌شوند و یا به کابینت‌های کناری و یا ستون وصل هستند. از لحاظ نماسازی هم یک طرف به سمت پذیرایی نما دارند و می‌توان گفت از این اپن‌ها می‌توانیم به‌عنوان میزناهارخوری هم استفاده کنیم که یکی از  مزیت‌های آن است. با این توضیحات تفاوت و کاربرد آشپزخانه اپن یا جزیره مشخص می‌شود.

دلیل محبوب بودن طراحی جزیره در آشپزخانه چیست؟

امروزه آشپزخانه‌ها به‌صورت مدرن و با فضایی روشن و باز طراحی می‌شوند و دارای تعداد زیادی کابینت هستند. از جزیره در وسط آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود که یک فضای جداکننده و متفاوتی در این مکان ایجاد می‌کند. از دلایلی که موجب شد جزیره‌ها امروز بیشتر از اپن محبوب شوند عبارت‌اند از:

  • موجب ایجاد یک فضای مدرن می‌شوند، آشپزخانه‌های مدرن‌تر ایجاد می‌شود و دارای طراحی‌های مختلفی هستند که مردم از آنها بیشتر استفاده می‌کنند.
  • با استفاده‌کردن از این جزیره‌ها محل بیشتری برای حفظ و نگهداری وسایل خود دارید و حتی می‌توانید یک نوع انبار وسایل هم داشته باشید.
  • از دیگر مزایای آن این است که می‌توان روی آن تجهیزات آشپزخانه را نصب کرد. مانند سینک ظرف‌شویی و یا اجاق‌گاز که به‌راحتی بتوان عمل شستشو و پخت‌وپز را انجام داد.
  • با استفاده‌کردن از این جزیره‌ها فضای آشپزخانه‌ها بازتر می‌شود.
  • از جزیره می‌توان به‌عنوان یک میزناهارخوری بهره برد و موجب جمع‌شدن اعضای خانواده و دور هم می‌شود.
  • از پیشخوان‌های جزیره هم می‌توان به‌عنوان سلف‌سرویس در مهمانی‌ها و آماده‌کردن مواد غذایی استفاده کرد.

کلام پایانی

باتوجه‌به توضیحاتی که در مورد اپن و کاربردهای جزیره داده شد استفاده‌کردن از جزیره با کاربردهای چندگانه‌ای که دارد استفاده بهتر و درست از فضاها ایجاد می‌کند. می‌توان به مزیت آن پی برد. البته افراد می‌توانند طبق سلیقه و نیاز خود هرکدام از این مدل‌های آشپزخانه اپن یا جزیره را برای آشپزخانه خود انتخاب کنند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button