آشنایی با کاغذدیواری مایع

آشنایی با کاغذدیواری مایع

نوعی از کاغذدیواری‌های جدید

امروزه صنعت ساخت‌وساز، مصالح ساختمانی مدرن و جدیدی را برای ایجاد یک دکوراسیون داخلی جذاب و شگفت‌انگیز به بازار عرضه می‌کند. با این کار تعمیرات و بازسازی و حتی تزیین و دکور خانه‌ها بسیار ساده‌تر و راحت‌تر شده و نتیجه نهایی بسیار قابل‌توجه است. اخیرا نوعی کاغذدیواری مایع تولید شده است که با ترکیب خلاقانه موجب زیبایی سقف‌ها و دیوارها و منحصربه‌فرد شدن فضاهای موردنظر شده است.

کاغذدیواری مایع چیست؟

از انواع جدید کاغذ دیواری‌ها است که به میزان قابل‌توجه با دیگر کاغذ دیواری‌های رول معمولی در بازار تفاوت دارد. این محصول جدید به‌صورت مخلوطی خشک و یا فرمول نیمه‌مایع در بازار وجود دارد. کاغذدیواری معرفی شده از الیاف ابریشم، مواد مصنوعی، پنبه و سلولز تشکیل شده که با یک ماده خاص به هم مرتبط می‌شوند. این ماده توسط متخصصان ژاپنی ساخته شده است و از مواد ایمنی تولید می‌شود که هیچ‌گونه حساسیت ایجاد نمی‌کند و با محیط‌ زیست هم سازگار است. این کاغذدیواری مایع ماده‌ای تکمیل‌کننده بوده و نسبت به دیگر کاغذ دیواری‌های معمولی موجود مقاوم‌تر است و از رطوبت و دمای شدید هم آسیبی نمی‌بیند.

مزایا و معایب استفاده از کاغذدیواری مایع

کاغذدیواری مایع به‌راحتی عیب‌ها و نقص‌های دیوارها را پوشش می‌دهد و برای تزیین دیوارها مورداستفاده قرار می‌گیرد که امروزه بسیار محبوب شده است. از مزایای این کاغذدیواری‌های مایع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ترکیب ضد حساسیت بوده، بعد از خشک‌شدن کاغذدیواری مایع این ترکیب از خود سمی را آزاد نمی‌کند و برای انسان بی‌خطر است.
 • به دیوارها و سقف‌ها اجازه نفس‌کشیدن را می‌دهند.
 • این ماده را می‌توان به‌سادگی روی تمامی سطح‌های مختلف اجرا کرد و نیاز به تنظیم و تراز و اتصالات ندارد. در زمان هم صرفه‌جویی می‌شود. می‌توان در بین کار مکث کرده و دوباره‌کار را شروع کرد.
 • این ماده ترکیبی بسیار زیبا جلوه می‌کند و می‌توان هر فضا و مکانی را به میزان مناسب تزیین کرد.
 • دارای پالت‌های متنوعی از رنگ‌ها و بافت‌های مختلف است.
 • این کاغذدیواری مایع ضد احتراق است و همین‌طور نوعی عایق حرارتی و صدا که موجب خفه کردن صدا و گرم نگه‌داشتن اتاق‌ها می‌شود.
 • دارای خاصیت ضد الکتریسیته ساکن بوده و گردوغبار را جذب نمی‌کند. می‌توان تا ۶ تا ۸ سال از آن به‌خوبی استفاده کرد و حتی قابل بازیابی نیز هست.

مزایا و معایب استفاده از کاغذدیواری‌های مایع

معایب استفاده از کاغذدیواری مایع

با تمام ویژگی‌ها و مزایای خوبی که این کاغذ دیواری‌ها دارند دارای یک سری معایب هم هستند که به آنها اشاره می‌شود. این معایب عبارت‌اند از:

 • مواد ترکیبی این کاغذدیواری باکیفیت ولی قیمتی گران دارد.
 • مایع ترکیبی این کاغذدیواری مدت‌زمان زیادی از ۱۲ ساعت تا سه روز برای خشک‌شدن لازم دارد.
 • رطوبت سنجی بالا موجب می‌شود. از این نوع کاغذدیواری در اتاق‌هایی که دارای رطوبت زیاد است، استفاده شود.
 • این روکش‌های مایع اگر بدون لاک استفاده شود، نباید با دستمال مرطوب پاک شوند.
 • استحکام کمی دارد و این کاغذ دیواری‌ها در برابر شوک‌های مکانیکی استحکام کمتری دارد.

دسته‌بندی کاغذ دیواری‌ها

در بین نمونه‌های مختلفی که برای تزیین دیوارها وجود دارد کاغذدیواری مایع یکی از برجسته‌ترین نمونه‌ها به شمار می‌رود. زیرا بسیار منحصربه‌فرد بوده و می‌توان گفت تنها کاغذدیواری است که نیاز به بوم نداشته و می‌توان آن را روی تمامی سطوح حتی منحنی و برای مواردی مانند ناهمواری‌های دیوار از آن استفاده کرد. این کاغذدیواری کاملاً تزیینی و نوعی گچ است که به‌صورت خشک در بازار وجود دارد و برای رقیق‌شدن و قابل‌استفاده بودن باید با آب آن را رقیق کرد تا کاربرد بیشتری برای استفاده داشته باشد.

این کاغذدیواری دارای دودسته هستند که دسته اول که باید در یک سطل رقیق شوند و بدون نیاز به تجربه و مهارت می‌توان آن را اجرا کرد. دسته دوم نمونه دیگری از آن است که به‌صورت آماده بوده و برای رنگ‌دادن متنوع به دیوارها باید به یک متخصص مراجعه کرده و رنگ و دیگر عناصر تزیینی را هم تهیه کرد

کلام آخر

ویژگی مهمی که کاغذدیواری مایع دارد این است که می‌توان آن را روی انواع سطوح که هنوز آماده‌سازی نشده هم اجرا کرد و زمانی که ترکیب به‌صورت کامل خشک شد دیوار به‌صورت یک‌دست و یکنواخت جلوه می‌کند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button