آشنایی با کابینت‌های پولیشی

آشنایی با کابینت‌های پولیشی

کابینت‌ها

یک دکوراسیون داخلی در خانه در زیبایی و جذابیت منزل نقش بسیار مهمی دارد و موجب می‌شود، جلوه بصری در نزد بیننده دوچندان شود. یکی از پرکاربردترین و بهترین قسمت‌های خانه، آشپزخانه است و می‌توان گفت مرکز اصلی خانه هم محسوب می‌شود. ظاهر زیبا و دکوراسیون آن از اهمیت زیادی برخوردار است. کابینت هم نقش مهمی را در آشپزخانه‌ها دارند یکی از انواع کابینت‌ها کابینت‌های پولیشی است که می‌تواند در جذابیت و زیبایی آشپزخانه موثر باشد.

ویژگی کابینت پولیشی

این نوع کابینت‌ها جنس بدنه از رنگ پولیشی تولید می‌شوند. رنگ مانند یک‌لایه شیشه‌ای در ضخامت سه میل است چه روی بدنه کابینت‌ها پوشش داده می‌شود. این کابینت در دسته کابینت‌های نئوکلاسیک قرار دارد. پولیش بیشتر به شکل مایع خمیری و اسپری وجود دارد که روی سطح‌های متفاوت اجرا می‌شود. تمام خط‌وخش و آلودگی را از سطح‌های چوبی، شیشه‌ای و پلاستیکی از بین می‌برد و موجب درخشانی سطح می‌شود. یکی از خاص‌ترین نوع کابینت‌ها هم محسوب می‌شود. زیرا برای ساخت نیاز به محیط ایزوله دارد. به دلیل اینکه حساسیت آن بسیار بالا بوده و  دارای تولید کمتر و قیمت بسیار بالایی است. طراحی آن شبیه کابینت‌های انزو است به همین دلیل گاهی نام انزو را روی آن می‌گذارند.

مزایای استفاده از کابینت پولیشی

این کابینت‌های پولیشی دارای نقطه عطف زیادی است که به دلیل مزایای فراوانی که دارد موردتوجه و استقبال زیادی قرار گرفته است. از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل اجرای رنگ پولیشی روی آن ضخامت  ۲ تا ۳ میلیمتر بیشتر می‌شود و موجب محکم‌تر شدن آن شده که در برابر فشار دچار تاب یا کجی نمی‌شوند.
  • مزیت دیگر این کابینت‌ها این است که در مقابل ضربه‌های احتمالی دچار فرورفتگی و آسیب نمی‌شوند؛ زیرا خمیر پولیشی مانند چسب سفت عمل کرده و از سطح حفاظت می‌کند.
  • این کابینت‌ها در مقابل آب مقاوم هستند زیر را پولیش تمام سطح را پوشانده و تمام لبه‌های کار هم با رنگ درب یکی شده‌اند و دورتادور آن را پولیش کامل می‌کند و راه نفوذی برای آب باقی نمی‌ماند.
  • این کابینت‌ها به رنگ سفید هستند و موجب می‌شوند که آشپزخانه بزرگ‌تر دیده شده و به‌عنوان اینکه رنگ سفید، رنگ اصلی و مادر است می‌توان آن را با وسایل دیگران ست کرد.
  • این کابینت در هر موقعیت آب‌وهوایی و حتی مرطوب مقاوم بوده و گزینه مناسبی برای بیشتر مناطق کشور است.
  • می‌توان گفت کابینت پولیشی در مقابل نور، ترشحات نفتی، حرارت سطحی، انواع روغن‌ها و … ، حتی در مقابل ضربه و خط‌وخش بسیار مقاوم هستند.

مزایای استفاده از کابینت پولیشی

معایب کابینت‌های پولیشی

هر محصول و کالایی در مقابل مزایایی که دارد یک تعداد معایبی را هم دارد که با بیان آن می‌توان در انتخاب نوع مناسب هر کالا توجه ویژه‌ای کرد. معایب کابینت‌ پولیشی این است که به دلیل حساسیت بالایی که دارند در محیط ایزوله بدون از گردوغبار و آلودگی تولید می‌شوند. باید فضای مناسبی برای دستگاه‌های اتوماتیک برای انجام رنگ آن وجود داشته باشد. پس به دلیل حساسیت بالا در اجرای این سبک و ایجاد فضای مناسب برای دستگاه‌های تمام‌اتوماتیک موجب شده قیمت این کابینت‌های پولیشی قیمت بالاترین نسبت به دیگر کابینت‌ها داشته باشد. البته همه افراد نمی‌توانند به این سبک از کابینت‌ها دسترسی پیدا کنند.

کاربرد رنگ پولیشی روی سطح‌ها

این رنگ یکی از خاص‌ترین رنگ‌هایی است که در چوب ام‌دی‌اف استفاده می‌شود. این رنگ در مرحله‌های تولید دارای حساسیت بوده به همین دلیل هزینه اجرای آن هم بالا است و کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ ولی دارای کاربردهای بسیار زیادی روی انواع سطح‌ها دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

هموارکردن و لکه‌زدایی

با اجرای این رنگ به‌صورت درست تمام آلودگی و لکه‌ها روی سطح از بین رفته و سطحی هموار و یکنواخت خواهیم داشت؛ زیرا با اجرای یک‌لایه از این رنگ تمام فرورفتگی و خط و خش‌ها پر می‌شود.

زیباسازی و براقیت کابینت‌های پولیشی

رنگ پولیشی از نظر ظاهر بسیار روی زیبایی سطح‌ها تأثیرگذار است. ‏ زیرا به سطح جلا داده و موجب براق و درخشندگی آن می‌شود.

جلوگیری از اکسیداسیون کابینت‌های پولیشی

این رنگ پولیشی معمولا روی هر سطحی مانند یک‌لایه پوششی است که از آن در مقابل آسیب‌هایی که در کنار آب‌وهوا و اکسیداسیون به وجود می‌آید مقاوم می‌شود.

مقاوم ساختن در برابر آب

سطح‌هایی که با رنگ پولیشی پوشش داده شدند ۱۰۰ درصد در برابر رطوبت و آب استحکام دارند و بدون هیچ نگرانی می‌توان آن را شستشو داد. پس می‌توان هر سطحی را با یک‌دست رنگ پولیشی در برابر نفوذ آب مقاوم کرد.

افزایش استحکام کابینت‌های پولیشی

برای اجرای این رنگ استحکام سطح‌ها بیشتر شده؛ زیرا ضخامت آنها با رنگ پولیشی چند میلیمتر بیشتر می‌شود.

افزایش مقاومت در برابر ضربه‌ها

کابینت‌ پولیشی یا هر سطح پولیشی خش و ترک به‌راحتی روی آن ایجاد نمی‌شود و اگر ایجاد شود، می‌توان آن را ترمیم یا تعمیر کرد.

سخن آخر

ساخت و اجرای کابینت‌های پولیشی بسیار پیچیده است و باید یک متخصص این کار انجام دهد. افراد نسبت به سلیقه و هزینه‌ای که دارند، می‌توانند از این نوع کابینت‌ها انتخاب کنند. این کابینت‌ها بسیار زیبا هستند؛ ولی نسبت به کیفیت و رنگ پلی‌اورتانی که دارد کمی قیمت آن بالا است.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button