آشنایی با ویژگی‌های سبک معماری مدرن

آشنایی با ویژگی‌های سبک معماری مدرن

انواع سبک معماری

از گذشته‌های دور تا به امروز انواع مختلفی از سنگ‌های متنوع در بخش معماری در جهان به وجود آمده است. هر یک از این سبک‌ها طبق زمان و نیازهای تاریخی، اجتماعی، فنی و… دارای طرف‌داران خاصی بوده است و هنوز هم باگذشت سال‌های طولانی این سبک‌ها با تغییراتی پابرجا هستند. یکی از این سبک‌ها سبک معماری مدرن است با وجود تولید متریال‌های جدید در صنعت ساخت‌وساز و تنوع در طراحی‌های داخلی و خارجی ساختمان باعث شده سبک‌های معماری مدرن در بیشتر کشورهای پیشرفته مورد استقبال قرار بگیرد.

ویژگی معماری مدرن چگونه است؟

خصوصیات و ویژگی‌های این سبک فقط مخصوص این نوع معماری‌ها است. سبک‌های مدرن بسیار ساده طراحی می‌شوند؛ ولی درعین‌حال مدرن و پیشرفته هستند. در یک ساختمان به سبک مدرن هیچ نوع تزئینات اضافی استفاده نمی‌شود و تصاویر عجیب‌وغریب و حتی گچ‌بری‌های دور سقف هم دیده نمی‌شود. در این نوع سبک معماری از خطوط پیچیده و از جزئیات گیج‌کننده خبری نیست.

این بدان معنی نیست که ساختمان‌هایی که به‌صورت مدرن طراحی می‌شوند و دارای زاویه‌های ساده و چهارگوش هستند. بلکه بعضی از ساختمان‌ها دارای خطوط منحنی اشکال نرم و ارگانیک هستند. ساختمان‌های مدرن همیشه سبک مینیمالیسم خود را حفظ می‌کنند و این یعنی ساختمان سرد و خشن بودن آن نیست؛ بلکه ساختار نرم و آرام‌بخشی دارد. در این ساختمان‌ها فضاهای باز زیادی وجود دارد.

اصلی‌ترین ویژگی و اصول معماری مدرن چیست؟

معماری مدرن از جمله تاثیر گذار ترین سبک‌ها در دنیا به شمار می‌رود و ارزش و اهدافی را دنبال می‌کند. برای ایجاد یک معماری مدرن باید اصولی را به کاربرد. این اصول عبارت‌اند از:

اهمیت روح مواد

در این نوع از معماری از مصالح آن‌طور که وجود دارند استفاده می‌شود و هیچ تغییری در آن ایجاد نمی‌کنند. به طور مثال از پلی‌استر به‌جای رنگ در مصالح چوبی استفاده می‌شود تا ظاهر طبیعی آن حفظ شود.

سادگی در سبک معماری مدرن

استفاده‌نکردن از عناصر زیاد و تزئینات بی‌شمار و لازمه زیبایی در سادگی به‌صورت واضح نمایان است. در این سبک جزئیات را از ساختمان‌ها حذف می‌کنند تا ساختمانی ساده و تمیز ایجاد شود. در این سبک از سقف‌های با رنگ‌های کرم، سفید یک‌دست بهره می‌برند.

به‌کارگیری مصالح نوین و جدید

در سبک معماری مدرن مصالح از اهمیت زیادی برخوردار است که بدون تزیین و تغییر استفاده می‌شوند تا فضای بیرون را منعکس کند. در این سبک بیشتر از مصالحی مانند: نام چوب، فلز، شیشه، بتن استفاده می‌شود.

استفاده از ترکیب نامتقارن

در این نوع معماری از خطوط قوی و از شکل‌های مکعب و استوانه‌ای بدون اینکه نظم و تقارن آن را در نظر بگیرند، استفاده می‌شود.

ارتباط بین فضاهای داخلی در سبک معماری مدرن

در معماری مدرن فضاهای داخلی از هم جدا نمی‌شوند. مثلا قطعات بزرگ آینه، شیشه و جزیره در آشپزخانه معمولا برای جداسازی فضاها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از طبیعت با بهره‌گیری از شیشه‌های بزرگ

در این سبک از دیوارهای شیشه‌ای و یا پنجره‌های بزرگ برای استفاده از نور طبیعی خورشید به داخل و همین‌طور استفاده از مناظر بیرون بسیار تاکید می‌شود.

حس خانه‌های مدرن در زندگی روزمره

سبک و ایدئولوژی سبک معماری مدرن بی‌نظمی و وجود وسایل اضافی را نمی‌پذیرد. ولی بااین‌حال طراحان و معماران بسیاری این ایده سخت‌گیرانه فضا و عدم وجود وسایل سرد و غیرشخصی را به چالش کشیدند تا یک پیشرفت و طرح معاصرتری را ایجاد کنند که به ترکیب رنگ و تزیینات بپردازد. اصول اساسی در معماری‌های مدرن شامل موارد زیر می‌شوند:

خط‌های صاف‌وساده و نبود تزیینات و عملکرد فرم محور است. اما به دلیل اینکه استفاده از معماری مدرن در زندگی روزمره نیاز به فضاهای زیادی دارد و همچنین مواد ساختمانی مخصوصی که در آن به کار می‌رود کم‌کم به سردی رفته و کم‌رنگ شده است. معماری مدرن یک اصطلاحی هست که  به انقلاب معماری در اروپا اشاره می‌کند که از اروپا شروع و به تمام قسمت‌های دنیا هم انتشار پیدا کرده و جنگ جهانی دوم باز هم معروف و پرطرف‌دار شد.

کلام آخر

افرادی که در خانه‌های مدرن زندگی می‌کنند فضاهای زیادی مانند بالکن و تراس برای دور هم جمع‌شدن دارند که دارای درب‌های شیشه‌ای هستند تا منظره بیرون را مشاهده کنند. سبک معماری مدرن روی ارتباط ساختمان با فضاهای بیرون بسیار تاکید دارد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button