آشنایی با طراحی باغ ویلای سنتی

طراحی دکوراسیون باغ ویلاها

طراحی و اجرای سبک‌های سنتی از قدیم تا به امروز از سبک‌های پرطرف‌دار محسوب می‌شود. بیشتر مردم به این سبک علاقه نشان می‌دهند طوری که خانه‌های خود را به سبک‌های سنتی و ایرانی برای داشتن آرامش انتخاب می‌کنند. سبک‌های سنتی از زیباشناسی و معماری‌های قدیم سنتی الهام می‌گیرد و با ماشینی‌شدن دنیای امروزی انسان‌ها برای پیداکردن آرامش نیاز به ایده‌هایی برای طراحی باغ ویلای سنتی دارند تا با تقارن در کنار الگوهای قدیمی طراحی و اجرا شود.

طراحی باغ ویلاهای سنتی

برای اینکه بتوان مکان و فضای دلنشین ایجاد کرد باید علاقه و سلیقه خود را در چهارچوب‌های سنتی گنجاند و اطمینان داشت که نتیجه آن ایجاد یک فضای سرسبز و آرامش‌بخش است که با سنت‌های ایرانی هم مغایرت دارد.

نکات  و مواردی که در طراحی باغ ویلای سنتی باید در نظر گرفت این است که باید نما و ظاهر کلی باغ را مدنظر قرارداد تا بتوان یک فضایی آمیخته با سنت و زیبایی را به وجود آورد. این چشم‌انداز و محیط باغ ویلا باتوجه‌به سلیقه افراد می‌تواند تغییرات زیادی داشته باشد و همیشه در قسمت‌هایی از آن برای نشان‌دادن یک مدل و طرح‌های سنتی فضا وجود دارد.

نکاتی که برای طراحی سنتی باغ ویلاها باید در نظر گرفت؟

برای طراحی باغ ویلاها به سبک سنتی باید از وسایل و عناصری بهره برد و نکاتی را در طراحی آن مدنظر داشت که شامل موارد زیر می‌شود:

پس‌زمینه سنتی توسط آجرها

هدف از طراحی باغ ویلای های سنتی داشتن یک باغ ویلا در سبک سنتی است و مصالح برای ایجاد این سبک بسیار اهمیت دارند و از آجر، چوب و سنگ استفاده می‌شود و به‌عنوان مصالح بومی شناخته می‌شوند و رنگ‌های گرمی دارند که به معماری سنتی کمک می‌کنند. اگر به ساختمان‌های آجری علاقه دارید با رنگ‌آمیزی آن می‌توانید به هدف خود برسید و از رنگ‌های عنابی و آجری استفاده کنید و یک باغ ویلای سنتی را طراحی کنید.

عناصر اصلی باغ سنتی

از عناصر اصلی باغ سنتی استفاده از حوض‌ها

حوض قسمتی از شناسه معماری ایرانی محسوب می‌شود و در اکثر خانه‌ها، عمارت‌ها و باغ‌های ایرانی دیده می‌شود. این حوض‌ها امروزه نماد معماری‌های ایرانی به شمار می‌آیند و می‌توان طبق اندازه باغ در مدل‌های هندسی آنها را طراحی کرد. برای زیباتر شدن حوض در طراحی باغ ویلای سنتی می‌توان از آب‌نمای کوچکی هم در آن در نظر گرفت.

استفاده از تخت‌های حصیری یا چوبی

بیشتر افراد برای گذراندن اوقات فراغت به طراحی باغ ویلای سنتی می‌پردازند تا چند ساعتی را در خلوت و سکوت به تفریح بپردازند. استفاده از تخت‌های چوبی از قسمت‌های مهم در یک عمارت یا باغ است و برای دورهمی و گفتگوهای خانوادگی استفاده می‌شود و در قیمت‌ها و کاربردهای متفاوت در بازار وجود دارد.

شاه‌نشین یا بهارخواب در طراحی باغ ویلا

در معماری‌ها و طراحی باغ ویلای های سنتی بهارخواب هم مورداستفاده قرار می‌گیرد که به نام شاه‌نشین هم گفته می‌شود که بیشتر شبیه تراس هستند که می‌توانند سبک‌های زیبا و شگفت‌انگیزی را در آنها ایجاد کرد و یکی از اجزای مهم در معماری‌های سنتی است.

نقش گیاهان و درختان در طراحی باغ ویلاها

قسمت‌های مهم در طراحی باغ ویلای سنتی درختان و گیاهانی هستند که برای طراحی باغچه و فضا مورداستفاده قرار می‌گیرند که به اصل تقارن هم باید در این زمینه توجه کرد.

ویژگی‌های باغ ویلاهای سنتی

باید در زمان طراحی و اجرای این باغ ویلاهای سنتی به خصوصیات سبک‌های ایرانی و سنتی هم توجه کرد تا نتیجه مطلوب و خوبی را از این طراحی دریافت کرد. از ویژگی‌های مهم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • طراحی ایوان این خانه‌های سنتی به روش ستون‌دار
 • به‌سادگی و نداشتن جزئیات زیاد توجه کرده و از سبک سنتی خارج نشد.
 • طراحی‌کردن قسمت‌های ورودی در، در باغ ویلای سنتی به‌صورت دالان و یا هشتی انجام می‌شود که به فضای داخلی و خارجی ارتباط پیدا می‌کند.
 • رعایت‌کردن تقارن برای به‌وجودآوردن آرامش و دوام و یک حس پایداری نیاز است.

کلام آخر

فایده کلیه ساخت و طراحی باغ ویلای سنتی رواج‌دادن و گسترش معماری‌های قدیمی و ایرانی است که امروزه به دلیل پیشرفت‌های نوین و استفاده‌کردن از معماری‌های غربی کمتر شاهد این نمونه طراحی‌های ساختمان یا باغ ویلای های سنتی هستیم.

Samaneh Davoudi

نظرات (2)

 1. مرتضی نداف
  19 اکتبر 2023

  سلام
  طراحی باغ 1000 و یا 1500 متری در ابعاد 27*37 شرقی
  غربی یعنی امتداد طولی از سمت شمال غربی به سمت جنوب غرب را در اصفهان چگونه انجام بدم راهنمایی کنید

  • چگنی
   29 اکتبر 2023

   با سلام،
   لطفا جهت دریافت مشاوره با شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل فرمایید.
   موفق باشید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button