آشنایی با سبک وینتج

آشنایی با سبک وینتج

سبک‌های متنوع دکوراسیون

سبک‌های بسیار متنوع و زیادی در دکوراسیون‌های داخلی وجود دارد که هر کدام طرف‌داران خاص خود را دارند. بعضی از افراد به سبک‌های جدید و مدرن علاقه دارند و برخی هم دکوراسیون‌های کلاسیک و نوستالژی را بیشتر می‌پسندند. سبک وینتج سبک مخصوصی است که با روش‌ها و ایده‌هایی که در طراحی و دکوراسیون‌های داخلی وجود دارد یک فضای دلنشین و پر از خاطره را ایجاد می‌کند. افرادی که به ابزار و وسایل قدیمی علاقه دارند، سعی می‌کنند منزل خود را با این گونه وسایل دیزاین کنند.

دکوراسیون به سبک‌های وینتج چگونه است؟

در حقیقت طراحی این نوع سبک ترکیبی از اجزا و عناصر قدیمی و کهنه است که در کنار هم به‌صورت خاص و مجلل دیزاین می‌شوند. در طراحی  وینتج معمولا از رنگ‌های روشن و یکدست با کف‌پوش‌های قدیمی و یا سرامیکی بهره می‌برند که امروزه این سبک بسیار طرف‌دار پیدا کرده است. زیرا ترکیبی از دکوراسیون قدیمی و مدرن و امروزی موجب شده یک فضای بسیار خاطره‌انگیز و دلنشین ایجاد شود.

این سبک نمونه‌ای از سبک‌های زیبا به شمار می‌رود که البته بیشتر افراد آن را با کلکسیون‌های وسایل قدیمی و عتیقه اشتباه می‌گیرند. پس استفاده‌کردن از وسایل قدیمی در زندگی را سبک وینتج گویند و از ترندهای دکوراسیون به شمار می‌رود.

ویژگی‌های دکوراسیون وینتج چیست؟

هر سبکی از دکوراسیون‌های داخلی ویژگی‌های خاص و ویژه‌ای دارند که به آن معروف می‌شوند و سبک وینتج با وسایل و عناصر قدیمی و کهنه معروف است. از ویژگی‌های دیگر این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این سبک از تابلوهایی با تعداد زیاد استفاده می‌شود یا با قاب عکس‌های زیاد در گوشه‌ای از دیوار خاطراتی را به وجود می‌آورند.
 • در دکوراسیون و طراحی دیوارها کاغذ دیواری‌های طرح‌دار یا حتی گل‌دار استفاده می‌شود.
 • در این سبک مبل چوبی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که روکش چرم بیشتر مناسب این سبک است.
 • در سبک های وینتج معمولاً از دو رنگ بیشتر استفاده می‌شود یکی از رنگ‌های اصلی سفید است که این رنگ با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود.
 • کلکسیون‌های قدیمی و وسایل عتیقه از وسایل و اکسسوری‌های سبک به شمار می‌روند.
 • در سبک وینتج از مبل سفید و براق هم استفاده می‌شود و افرادی که می‌خواهند این سبک به سبک روستیک شبیه‌تر شود از پتینه روی این رنگ‌های سفید استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های دکوراسیون وینتج چیست

ترفندها و ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون داخلی با مبل در سبک‌های وینتج

تمام وسایل و اشیا در طراحی سبک وینتج دارای ظاهری کهنه و قدیمی است و اگر تمایل به اجرای این سبک هستید نباید از وسایل یا ابزار مدرن و جدید استفاده کنید. ولی می‌توان مبلمانی جدید با شکل و طرح قدیمی را سفارش داد و در زمان انتخاب مبل در دکوراسیون وینتج باید به نکاتی توجه کنید که شامل موارد زیر هستند:

 • برای انتخاب مبلمان در دکوراسیون‌های وینتج باید از طرح‌های چوب که دارای حکاکی‌های زیبا هستند استفاده کرد. زیرا چوب از دوران قدیم تا به امروز موردتوجه بوده و فضای صمیمی را ایجاد می‌کند.
 • سعی کنید مبلمان موردنظر را با میزناهارخوری خود هم‌رنگ انتخاب کنید. امروزه به‌سادگی می‌توان مبلمان‌هایی که دارای طرح‌های قدیمی هستند را در بازار پیدا کرد و خاطرات گذشته را بازسازی کرد. برای روکش این مبلمان می‌توان از روکش‌های مخملی، طرح‌دار، چرمی و… استفاده کرد. با پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی صورت‌گرفته می‌توان مبلمان موردنیاز و مناسب را طبق دوره یا بازه زمانی برای ساخت سفارش داد.
 • مبلمانی که برای دکوراسیون و سبک وینتج مناسب است مربوط به زمان و دهه ۱۷ و ۱۸ بوده که مبل‌هایی با منبت‌کاری‌ها و پشتی‌های زیبا بودند و دارای میزهای کنده‌کاری‌شده که با وسایل دکوراتیو می‌تواند هماهنگ باشد.
 • می‌توان برای میزهای مبلمان یا میزهای عسلی از صندوقچه‌های قدیمی استفاده کرد که در سبک و دکوراسیون وینتج بسیار رایج است و در اندازه و طرح‌های متنوع در بازار وجود دارد.
 • باید توجه کرد که رنگ مبلمانی که انتخاب می‌کنید با رنگ کف‌پوش و رنگ دیوارها هماهنگی داشته باشد.

کلام پایانی

اگر فردی هستید که به خاطرات قدیمی و بازسازی آن در منزل علاقه‌مند هستید و از دکوراسیون‌های کلاسیک خوشتان می‌آید، حتما از دکوراسیون به سبک وینتج استفاده کنید تا بتوانید خاطرات گذشته را بازسازی و حفظ کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button