آشنایی با سبک شیکر

آشنایی با سبک شیکر

سبک‌های دکوراسیون داخلی

یکی از سبک‌های محبوب در دکوراسیون‌های داخلی است که به زمان‌های دور برمی‌گردد و قبل از استفاده می‌توان با تاریخچه این سبک‌ها آشنایی پیدا کرد. این سبک از دکوراسیون معمولا ترکیبی از سبک مینیمالیسم و انواع مواد زیبای موجود در طبیعت مانند چوب است. افراد با این دکوراسیون‌ها سبک‌های زندگی و انرژی‌هایی که برایشان مهم است را آشکار می‌کنند. سبک شیکر مناسب با آپارتمان‌های کوچک و نقلی است.

سبک شیکر چیست؟

سبک‌های بسیار متنوع و مختلفی در دکوراسیون‌های داخلی وجود دارد. یکی از این سبک‌ها که مخصوص آپارتمان‌هایی با متراژ‌های کوچک است سبک شیکر است که این سبک از رنگ‌های خنثی برای بزرگ‌تر جلوه‌دادن محیط استفاده کرده و از ابزار و وسایل کم‌جا مانند مبل‌های تاشو استفاده می‌کنند. سبک‌های دکوراسیون هر شخصی به نحوه تفکر و مشخص‌کننده دیدگاه هر فرد بستگی دارد. اگر خواهان سبک شیک و ساده هستید این سبک انتخاب مناسبی است

. شیکر در ابتدا توسط گروه و فرقه‌ای مسیحی به وجود آمد و کم‌کم دارای طرف‌داران زیادی شد و امروزه یکی از سبک‌های ویژه بدون دردسر است و ساده‌بودن در این سبک از اهمیت زیادی برخوردار است و عملکردهای هر وسیله و ابزار بسیار اهمیت دارد. طراحان سبک‌های دکوراسیون با ترکیب این سبک با مواد و متریال طبیعی سبکی زیبا را به وجود آورده و طراحی زیبایی در دکوراسیون ایجاد کردند.

کیفیت مصالح در سبک شیکر چرا اهمیت دارد؟

در دکوراسیون داخلی سبک شیکر از لحاظ محیط زندگی و مالی از محدودیت‌های برخوردار است که به‌این‌علت از مواد و متریال‌های مرغوب و بادوام استفاده می‌شود و کیفیت ساخت هم به‌اندازه کیفیت مصالح از اهمیت زیادی برخوردار است. از متریال‌های طبیعی که برای تولید و ساخت وسایل در سبک شیکر استفاده می‌شود، چوب‌ها هستند که از درختانی مانند افرا، کاج و گیلاس استفاده می‌شود.

کف‌پوش‌های چوبی که دارای رنگ‌های روشن هستند در این سبک بسیار طرف‌دار دارند. زیرا زیبایی طبیعی در این سبک از اهمیت زیادی برخوردار است و فضای کوچک آپارتمان را دلبازتر جلوه می‌دهد و همین که سادگی هم در این سبک رعایت شده است.

آشنایی با سبک شیکر

رنگ‌های مورداستفاده در شیکر

همان‌طور که گفته شد در این سبک از رنگ‌های خنثی بیشتر بهره می‌برند. درصورتی‌که در سبک‌های دیگر دکوراسیون‌های داخلی از رنگ‌های دیگر و متنوع برای تمرکز بیشتر در فضا استفاده می‌شود. در سبک شیکر کنتراست با شدت بین رنگ‌ها مشاهده نمی‌شود. یعنی از رنگ‌های سیاه‌وسفید در کنار هم استفاده نمی‌کنند و رنگ‌های سفید در کنار رنگ‌های خاکستری جلوه‌گری می‌کنند. البته لازم به ذکر است که امروزه در این سبک گاهی از رنگ‌های سبز تیره، آبی تیره و بژ هم استفاده می‌شود. برای اینکه از یکنواختی و کسلی فضا جلوگیری کنند از قانون ۱۰_۳۰_ ۶۰ استفاده می‌شود.

برای ایجاد این قانون در این سبک دیوارها را رنگ غالب می‌زنند که رنگ‌های اصلی را مشخص می‌کند و دیگر اثاثیه و مبل‌ها بعد از آن و دیگر اکسسوری‌ها تزیینی قرار دارند. در این سبک هر چیزی که برای آپارتمان‌های با متراژ کم و دکوراسیون آن نیاز است وجود دارد. اگر می‌خواهید تضادهای رنگی را به وجود بیاورید و زرق‌وبرق ایجاد کنید سبک شیکر سبک موردنظر است که حتی با رنگ خنثی به‌تنهایی می‌تواند حرف اول را بزند و محیطی ساده با دکوراسیون ساده‌تر را ایجاد کند.

نقش مبلمان در سبک شیکر

در این سبک ساده و شیک مبل‌ها دارای فرم و شکل بسیار ساده‌ای هستند و بیشتر از چوب تولید می‌شود. در این مبل‌ها به‌جای استفاده از کنده‌کاری روی چوب و به‌کارگیری انواع تزیینات سبک کلاسیک روی عملکرد مبل تمرکز می‌کند که توسط راهکارهای هوشمندانه مثل میزهای تاشو، کشوهای زیاد، شکل‌ها و فرم‌های چندمنظوره به کار می‌روند.

مبل در این سبک به دلیل سبکی قابل‌حمل و جابه‌جایی است و به دلیل تنوعی که دارد امروزه بسیار گسترش پیدا کرده است. البته منظور از طراحی ساده مبل عدم وجود تزیینات نیست. در این سبک از رشته‌های حصیری برای تکیه‌گاه و نشیمنگاه‌های صندلی استفاده می‌شود که بافت این حصیرها بسیار دقیق و ظریف است که بسیار چشمگیر هستند.

کلام پایانی

با توضیحاتی که در مورد سبک شیکر داده شد این سبک بسیار ساده و شیک بوده و برای خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک بسیار مناسب است و از تمامی اجزا و وسایل کم‌جا در این سبک می‌توان بهره برد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button