آشنایی با روش‌ لمسه کاری روی دیوار

آشنایی با روش‌ لمسه کاری روی دیوار

لمسه کاری روی دیوار

برای طراحی و اجرای یک دکوراسیون زیبا نیاز به عناصر مختلف با ساختارهای متنوع است. یکی از قواعد و قانون در طراحی دکوراسیون هماهنگی بین رنگ‌ها و طرح اشیا با نمای داخلی است. لمسه کاری روی دیوار می‌تواند، یک هارمونی زیبا بین مبل، پرده و فرش با دیوارها ایجاد کند. لمسه کاری یا لمسه دوزی روی دیوار هم به زیبایی فضا کمک می‌کند و هم می‌تواند یک عایق صوتی خوبی باشد.

لمسه کاری

همان‌طور که گفته شد، یکی از روش‌های زیباسازی محیط لمسه‌دوزی روی دیوار است که بسیار طرف‌دار دارد. نصب پارچه روی دیوار را لمسه کاری گویند. این روش برای اولین‌بار در کاخ شاه و توسط فرانسوی‌ها اجرا شد. بعد از آن این روش در زیباسازی رونق گرفت. لمسه کاری هنری است که همه افراد را به خود شیفته می‌کند. پس می‌توان گفت قرارگرفتن پارچه یا چرم روی دیوار با روش‌های خاص را لمسه کاری نام دارد.

در این روش این پارچه‌ها و چرم را به‌صورت خاصی حالت می‌دهند که یا فرورفته یا برآمده است را به خود می‌گیرند. پارچه‌های مورداستفاده در این روش را هم طبق دکوراسیون فضا انتخاب می‌کنند. پارچه‌هایی مانند: ساتن، کتان، ابریشم، تافته، چرم و جیر را در این متدها استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب استفاده از لمسه کاری

بیشتر استفاده از لمسه کاری، در طراحی مبلمان است. ولی افراد باسلیقه نیز می‌توانند این روش زیبایی دکوراسیون را برای دیوار یا هر مکان دیگری انجام دهند. حتی این روش را برای زیبایی پشت تلویزیون، روی تاج تختخواب و حتی روی درب‌های خانه هم استفاده کرد. البته این روش دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • ضدضربه و نرم بوده و می‌توان با تمام سبک‌ها آن را تطبیق داد.
 • پوشش کاملی برای دیوار و برطرف‌کردن ایرادهای دیوار است.
 • می‌توان آن را با شستشو تمیز کرد.
 • عایق صدا است.
 • دارای عمر بالا و زیبایی بوده و نیاز به مصالح خاصی ندارد.
 • نصب آن بسیار راحت وزمان کوتاهی را برای نصب و اجرا لازم دارد.

البته این مزایا بسیار کاربردی است؛ ولی در استفاده از این روش می‌تواند چند عیب کوچک هم داشته باشد که عبارت‌اند از:

 • ثابت‌بودن رنگ و امکان رنک کاری ندارد.
 • ممکن است با اجسام تیز دچار پارگی شود.
 • در برابر حرارت مستقیم امکان سوختن دارد.

طرز نصب لمسه روی دیوار

طرز نصب لمسه روی دیوار

برای انجام و اجرای لمسه کاری روی دیوار می‌توانید از مشاوره و افرادی که در این زمینه مهارت دارند هم استفاده کرد و از تجربه‌های آن‌ها هم بهره برد. برای این که لمسه را روی دیوار نصب کرد، متخصص این کار دیوارها را بازبینی می‌کند و آن را تمیز می‌کند. بعدازاین مرحله، اگر دیوار ترک یا فرورفتگی داشته باشد، آن را ترمیم می‌کند. بعد از ترمیم لایه‌ای از پلی‌استر را با یک ضخامت 3 الی 6 سانتی‌متری روی دیوارپوشش می‌دهد تا بتوان به‌راحتی لمسه را روی آن دوخت.

یک چارچوب هم روی دیوار نصب می‌شود و پارچه روی دیوار نصب می‌کنند. با منگنه و میخ روی چارچوب اجرا می‌کنند. در آخر کار دوخت را انجام می‌دهند. این دوخت با دستگاه یا با دست انجام می‌گیرد. اگر با دست انجام شود، بسیار ظریف‌تر می‌شود. ولی در بعضی از زمان‌ها دستگاه کار را سریع‌تر انجام می‌دهد و کار سریع‌تر پیش می‌رود.

کاربردهای لمسه کوبی

این روش زیبایی در دکوراسیون داخلی است که بسیار کاربردی است و در خیلی از مکان‌ها و فضاها می‌توان از آن بهره برد. لمسه کاری روی دیوار را می‌توان با تمام سبک دکوراسیون داخلی هماهنگ کرد. همان‌طور که گفته شد کاربردهای زیادی در بیشتر مکان‌ها دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دیوار پشت تلویزیون
 • درب اتاق پزشکان و درب کتابخانه‌ها
 • دیوار سالن‌های آمفی‌تئاتر و استودیو های صدابرداری
 • تزئین تختخواب و روکش مبلمان
 • دیوار و درب آموزشگاه‌های موسیقی
 • درب اتاق مدیرعامل در سازمان‌ها و سالن‌های تیراندازی

سخن آخر

اگر نیاز به تغییر یا ایجاد یک دکوراسیون شیک و به‌روز هستید، میتوانید به دکوراسیون زنبق مراجعه کنید. این مجموعه با بهترین ایده‌ها لمسه کاری روی دیوار را به‌صورت اختصاصی برای مکان‌های شما انجام می‌دهد و برای این کار از بهترین مواد اولیه و مناسب‌ترین قیمت‌ها استفاده می‌کند

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button