آشنایی با بک اسپلش آشپزخانه

آشنایی با بک اسپلش آشپزخانه

عناصر مورداستفاده در دکوراسیون آشپزخانه‌ها

از گرایش‌های پرطرف‌دار و محبوبی در طراحی داخل آشپزخانه وجود دارد که اگر به‌خوبی طراحی شوند، می‌توانند به یک کانون اصلی در یک مکان تبدیل شوند. بک اسپلش آشپزخانه پوشش‌های دیوارهایی هستند که بین وسیله‌های داخل آن مانند کابینت‌ها، پشت سینک ظرف‌شویی، پشت گاز و… نصب می‌شوند. برای جذابیت و زیبایی این مکان و برای هماهنگی با دیگر وسایل و اجزای داخل آشپزخانه یک انتخاب عالی محسوب می‌شوند.

بک اسپلش‌ها چیستند و کاربرد آن

پوشش‌های دیوار با طرح‌های جذاب و زیبا که معمولا در پشت فضاهای خالی بین گاز یا سینک ظرف‌شویی به‌صورت عمودی و یا افقی اجرا می‌شوند. این پوشش‌های دیواری که بک اسپلش آشپزخانه نام دارند، هم برای زیبایی آشپزخانه‌ها به کار می‌روند و هم از کثیف و لک‌دار شدن آن قسمت‌های آشپزخانه جلوگیری می‌کنند. اگر لکی روی این پوشش‌ها ایجاد شود به‌راحتی و سادگی قابل تمیزشدن است. طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی از این پوشش‌ها در بازار وجود دارد که می‌توان طبق سلیقه و دکوراسیون آشپزخانه آن را تهیه کرد.

انواع بک اسپلش

انواع بک اسپلش

این دیوارپوش‌های زیبا از نظر جنس دارای انواع متنوعی هستند انواع بک اسپلش آشپزخانه عبارت‌اند از:

کاشی در بک اسپلش آشپزخانه

یکی از بهترین و محبوب‌ترین بک اسپلش از جنس کاشی هستند که تنوع طرح و رنگ بسیار زیادی دارند و اگر دچار کثیفی و لکه شوند به‌راحتی تمیز می‌شوند. این مواد نسبت به نصب بک اسپلش شیشه حرارت دیده کمی مشکل‌تر است.

شیشه حرارت دیده

برای استفاده از این نوع دیوارپوش محدودیتی وجود ندارد و می‌توان در مکان‌های مختلف از آن استفاده کرد. نصب این بک اسپلش آشپزخانه بسیار راحت بوده و در برابر خط‌وخش هم مقاومت دارد. نکته‌ای که باید موردتوجه قرارداد این است که لک روی این دیوارپوش سریع دیده می‌شود و مدام نیاز به تمیزکردن دارد.

کوارتز

از باکیفیت‌ترین نوع بک اسپلش‌ها هستند که تمامی نکته‌های اسپلش باکیفیت را دارا است. یعنی ضد حرارت بوده، قابل شستشو و دارای تنوع زیادی است. این بک اسپلش فضای آشپزخانه را یک‌دست و جذاب می‌کند و فقط عیبی که دارد گران‌قیمت بودن آن است.

لمینت

با این بک اسپلش آشپزخانه ظاهر مکان شبیه چوب یا سنگ شبیه‌سازی می‌شود و این لمینت‌ها قیمت مناسبی دارند و از لحاظ تمیزکردن بسیار ساده و راحت است. استفاده از این نوع بک اسپلش برای پشت گاز انتخاب خوبی نیست. زیرا در کنار حرارت تغییر شکل داده و ذوب می‌شود.

فولاد ضدزنگ

این بک اسپلش زیاد رایج نیست و مقاومت زیادی در مقابل آب و حرارت دارد و به‌راحتی نصب می‌شود. این بک اسپلش آشپزخانه تنوع چندانی ندارند و در مقابل خط‌وخش، ضربه، تغییر رنگ و… استفاده چندانی از آن نمی‌شود.

زمان تهیه و خرید بک اسپلش به چه نکاتی باید توجه کرد؟

دیوارپوش‌ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و به دلیل اینکه فضاهای خالی آشپزخانه‌ها را پوشش می‌دهد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. زیرا بیشتر در پشت گاز و سینک مورداستفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل باید از کیفیت بهتر و بیشتری برخوردار باشند. در زمان انتخاب و تهیه آنها باید به بعضی از توجه کرد که عبارت‌اند از:

  • ضد آب بودن و قابل شستشو باشد
  • در مقابل برابر حرارت مقاومت داشته باشد
  • در هر شرایطی دچار تغییر رنگ و مشکل نشود
  • به‌راحتی تمیز شود

چه زمانی می‌توان بک اسپلش آشپزخانه را نصب کرد؟

برای بیشتر افراد این سوال است که چه زمانی باید این بک اسپلش آشپزخانه‌ها را نصب و اجرا کرد. نصب این دیوارپوش‌ها قانون مشخصی ندارد اما می‌توان گفت بهترین زمان نصب آن زمانی است که نصب میز کار به اتمام رسیده باشد. میز کار هم یعنی همان بخشی که با آن  سروکار بیشتری دارید؛ مانند کنار سینک ظرف‌شویی، لباسشویی، گاز و… مکان‌هایی هستند که باید بک اسپلش در پشت یا حتی بالای آنها نصب و اجرا شوند.

کلام پایانی

نصب  و اجرای انواع مختلف بک اسپلش آشپزخانه باید تحت‌نظر افراد باتجربه و ماهر انجام شود. زیرا به دلیل تجربه کافی در کوتاه‌ترین زمان این دیوارپوش‌ها زیبا اجرا می‌شوند. بک اسپلش آشپزخانه از عنصرهایی است که بسیارترند شده و در طراحی داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند دکوراسیون آشپزخانه را منحصربه‌فرد کرده و تفاوت ایجاد کند و محیط را شاد و جذاب جلوه دهد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button