آرک اپن آشپزخانه

آرک اپن آشپزخانه چیست و در چه مدل‌هایی وجود دارد؟

ابزار زیبایی آشپزخانه‌ها

زمانی که درمورد موضوع معماری و جزئیات آن صحبت می‌شود، در طراحی‌های داخلی، آرک‌ها موردتوجه بوده و از مد نمی‌افتند. آرک اپن آشپزخانه در زیبایی این محیط و فضای اطراف بسیار تاثیرگذار است. یکی از عناصر معماری‌های کلاسیک را می‌توان آرک‌ها در نظر گرفت که در هر ساختمان و فضاهای داخلی یک جذابیت فوق‌العاده قدیمی و زیبا را به نمایش می‌گذارد. از آرک بیشتر از هزار سال است که استفاده می‌شود که بعضی از معماری‌های نو و مدرن را هم  در خود گنجانده است.

آرک یا راویز اپن آشپزخانه چیست؟

راویزها و یا آرک‌ها معمولا ورق‌های نازکی از فلز شبیه شبکیه هستند که توری‌شکل بوده و در ساخت‌وسازهای داخلی استفاده می‌شود. این آرک یا راویزها بسیار سبک هستند و زمانی که در مکان و جای مخصوص خود قرار می‌گیرند، روی آن را با گچ می‌پوشانند تا شکلی شبیه سقف یا دیوار داشته باشد. آرک اپن آشپزخانه در طرح‌های متنوع و ساده اجرا می‌شود و حتی ممکن است از خط‌های صاف هم تشکیل شود و یا شکل‌های صنعتی هم به خود بگیرد.

مزیت استفاده از این راویز‌ها یا آرک اپن آشپزخانه این است که می‌توان سیم‌کشی‌های برقی را از اپن رد کرد و در بالای اپن از چراغ‌های متنوع برای روشن‌تر شدن آشپزخانه و حتی برای زیبایی و تزیین آن استفاده کرد. آرک یا راویز دارای مدل‌های متنوع و مختلفی است که طبق سلیقه افراد طراحی و ساخته می‌شوند.

مدل‌های آرک در آشپزخانه

همان‌طور که گفته شد، آرک آشپزخانه دارای مدل‌ها و متریال‌های متنوعی است که از لحاظ جنس و متریال به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل: آرک چوبی، آرک کناف و گچی هستند. البته تقسیم‌بندی‌های دیگر مدل‌های آرک هم وجود دارد که طبق فرم و شکل آنها دسته‌بندی می‌شوند. این آرک‌ها در مدل‌های دایره‌ای، بیضی و مستطیلی وجود دارند.

انتخاب شکل و جنس آرک اپن آشپزخانه بستگی به علاقه و سلیقه افراد و حتی بستگی به‌اندازه و ابعاد خانه و یا آشپزخانه دارد. زیرا اگر خانه‌ای دارای متراژ کم و آشپزخانه‌ای با ابعاد کوچک باشد استفاده‌کردن از آرک کناف اصلاً جایز نیست و بهتر است از آرک گچی ساده در آن مکان استفاده شود.

مدل‌های آرک در آشپزخانه

هماهنگ‌کردن آرک با دکوراسیون و فضاهای داخلی

باید فضاهای داخلی آشپزخانه را با وسایل و جزئیات کم و کوچک نسبت به آرک  آشپزخانه تکمیل کرد و بین آنها هماهنگی ایجاد کرد تا زیباتر ازقبل جلوه کند. برای اینکه بتوانید یک حس هماهنگی و یکنواختی بین اتاق‌های نشیمن و آشپزخانه برقرار کنید باید از رنگ‌های سفید در طراحی کمک بگیرید و دکوراسیون و یا وسایل اطراف آشپزخانه را با آرک هماهنگ کنید. اگر سبک خاصی را در نظر دارید باید در طراحی آرک از این عناصر بهره‌مند شوید. از سبک‌های مدرن، سنتی و رومی  نسبت به سبک دکوراسیون آشپزخانه خود می‌توانید انتخاب کنید.

اگر سبک موردنظر شما با عناصر موجود هماهنگی ندارد و یا متقارن نمی‌شود از اشکال و جزئیات هندسی می‌توانید در آرک اپن آشپزخانه به‌صورت ترکیبی استفاده کنید. زمان انتخاب آرک ترکیبی با اشکال هندسی باید رنگ دیوار را با بافت کمتر و رنگ خنثی انتخاب کنید تا بتوانید نظرها و دیدهای اطرافیان را از این برش‌های طراحی شده به شکل هندسی آرک دور کنید.

نور بیشتر توسط آرک‌ها

افراد می‌توانند برای ورودی آشپزخانه‌های خود از آرک استفاده کنند و آن را برجسته جلوه دهند. زیرا آرک‌هایی که دارای منحنی هستند جذابیت فوق‌العاده‌ای در فضا ایجاد می‌کنند. با طراحی آرک اپن آشپزخانه باعث می‌شوید که نور مناسب و کافی در طول روز در اتاق و آشپزخانه داشته باشید. اگر می‌خواهید آشپزخانه شما از مقابل دیدها و نظرها دور باشد بدون اینکه سدی در مقابل نور ایجاد کنید می‌توانید از درب‌های شیشه‌ای شفاف یا مات در آن مکان استفاده کنید.

کلام پایانی

آرک اپن آشپزخانه در ایران یک نمادی از زیبایی و سنت به شمار می‌آید. زیرا ایرانیان از گذشته‌های دور به زیبایی و طراحی سقف‌های مکان‌هایی مانند مساجد و حتی منازل خود اهمیت زیادی قائل بودند و هستند و آرک آشپزخانه هم موجب زیبایی و فضاسازی در این مکان‌ها و منازل افراد می‌شود.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button